Πάτησε τη Ντόρτμουντ η Λάτσιο!

Με πρωταγωνιστή τον Τσίρο Ιμόμπιλε που είχε γκολ και ασίστ, η Λάτσιο επικράτησε 3-1 της Ντόρτμουντ και μπήκε με το δεξί στον 6ο όμιλο, στην επιστροφή της μετά από 13 χρόνια στους ομίλους.

Ο Τσίρο Ιμόμπιλε είχε το γκολ με το οποίο η Λάτσιο άνοιξε το σκορ στο 6’ και την ασίστ στον Άκπα Άκπρο στο 76’ που διαμόρφωσε το τελικό 3-1 απέναντι στην Ντόρτμουντ. Οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 2-0 στο 23’ με γκολ του Λουίς Φελίπε, ο Χάαλαντ το γκολ για τους Βεστφαλούς στο 71’.

Το πανόραμα στον 6ο όμιλο:

Ζενίτ – Κλαμπ Μπριζ 1-2
(74’ αυτ. Χόρβατ - 63’ Μποναβεντούρ, 90+3’ Ντε Κετελάρ)
Λάτσιο – Ντόρτμουντ 3-1
(6’ Iμόμπιλε, 23’ Λουίς Φελίπε, 76' Άκπα Άκπρο – 71’ Χάαλαντ)

Μπριζ – Λάτσιο

Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Μενιέ θα πουλήσει την μπάλα, για να κλέψει ο Κορρέα, που πάσαρε στον Τσίρο Ιμόμπιλε και αυτός με αριστερό πλασέ θ’ ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους. Στο 12’ την κεφαλιά του Πίστσεκ θα εξουδετερώσει ο Στρακόσα, για να έρθει το σουτ του Ιμόμπιλε για τους γηπεδούχους, αλλά ο Χιτζ απέκρουσε. Αφού ο πορτιέρε της Λάτσιο, νικήσει και τον Γκερέιρο στο 21’ , στο 23’ από εκτέλεση κόρνερ του Λουίς Αλμπέρτο, θα έρθει το 2-0 με κεφαλιά του Λουίς Φελίπε για να δώσει αέρα δύο τερμάτων στους Ρωμαίους. Μεγάλη ευκαιρία για να ξαναμπεί στο παιχνίδι με τον Μενιέ δίπλα από το σημείο του πέναλτι, να μην μπορεί να νικήσει τον Στρακόσα.

Στην επανάληψη, η Ντόρτμουντ θέλησε να μπει δυνατά για να μειώσει, αλλά το σουτ του Χάαλαντ θα εξουδετερώσει ο Στρακόσα, ενώ στο 66’ ο Γκερέιρο θα αστοχήσει από πολύ καλή θέση με το αριστερό σουτ. Στο 71’ ο Νορβηγός θα βρει δίχτυα μετά την συρτή πάσα του Ρέινα από δεξιά μέσα στην περιοχή και τον κεραυνό του σκόρερ με το αριστερό για την μείωση του σκορ σε 2-1. Ωστόσο α αρχηγός της Λάτσιο, μετά την εξαιρετική πάσα του Λουίς Αλμπέρτο, θα φύγει από αριστερά στο 76’ και θα σερβίρει στον Άκπα Άκπρο που με αριστερό σουτ έγραψε το 3-1, για να επαναφέρει τη διαφορά στα δύο γκολ και να κλειδώσει τη νίκη για τους «λατσιάλι». O Στρακόσα στο 90+3’ έδιωξε σε κόρνερ κεφαλιά του Σάντσο για να μείνει το 3-1 μέχρι το τέλος για τους Ιταλούς.