Υπόθεση 32 λεπτών για Ντόρτμουντ

Μόλις 32' έφτασαν στην Ντόρτμουντ και τον Χάαλαντ, με την ομάδα του Φαβρ να περνάει με 3-0 από την έδρα της Κλαμπ Μπριζ και να ανεβαίνει στην πρώτη θέση του 6ου ομίλου.

Μέσα σε ένα ημίχρονο η Μπορούσια Ντόρτμουντ με πρωταγωνιστή τον Έρλινγκ Χάαλαντ, «κλείδωσε» το διπλό στο Μπριζ και την πρώτη θέση στον όμιλο. Η ομάδα του Λισιέν Φαβρ, εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τη νέα απώλια βαθμών της -μισής- Λάτσιο με τη Ζενίτ και... καθάρισε εύκολα την ομάδα του Βελγίου.

Ο Θόργκαν Αζάρ μετά από λάθος του Μινιολέ με δυνατό σουτ στο 14ο λεπτό έκανε το 1-0, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ήταν η σειρά του Χάαλαντ να βάλει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Ο νεαρός επιθετικός από κοντά μετά από νέο λάθος του Βέλγου τερματοφύλακα, έγραψε το 2-0 και πριν το τέλος του ημιχρόνου πέτυχε και δεύτερο τέρμα με πλασέ σε κενό τέρμα (32').

Έτσι η Ντόρτμουντ μετά από την σκληρή εντός έδρας από την Λάτσιο έχει το απόλυτο 2Χ2, χωρίς να έχει δεχθεί καν γκολ.