Επίδειξη δύναμης με τεσσάρα! (στιγμιότυπα)

Ο Άγιαξ έδωσε... σόου στο Άμστερνταμ με αντίπαλο τη Ρέιντζερς και το 4-0 για την πρεμιέρα του 1ου ομίλου του Champions League φανέρωσε τις διαθέσεις του.

Ο Άγιαξ δεν πτοήθηκε από το... άδειασμα του ρόστερ του στη θερινή μεταγραφική περίοδο και επιβλήθηκε με 4-0 της Ρέιντζερς στην πρεμιέρα του 1ου ομίλου του Champions League.

Ο "Αίαντας" πέτυχε τρία γκολ στο 1ο ημίχρονο και θα μπορούσε να σημειώσει κι άλλα αν ήταν λίγο πιο αποτελεσματικός μπροστά στον Τζόναθαν Μακλάφλιν. Ο Έντσον Άλβαρες άνοιξε το σκορ στο 17' και μέσα σε δύο λεπτά στη συνέχεια (32'-33') οι Στίβεν Μπέρχαουζ και Μοχάμεντ Κουντούς είχαν γράψει το 3-0.

Στο 2ο ημίχρονο ο "Αίαντας" έριξε το ρυθμό του, αλλά παρέμεινε κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο, με κατοχή μπάλας άνω του 75%, αλλά με λιγότερες ευκαιρίες. Μάλιστα, η Ρέιντζερς ήταν αυτή που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με πανέμορφο σουτ του Μπόρνα Μπάρισιτς, όμως το γκολ δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ.

Οι Σκοτσέζοι δεν είχαν να επιδείξουν κάτι παραπάνω. Αντιθέτως, οι παίκτες του Άλφρεντ Σρέουντερ συνέχισαν στο τέμπο τους και βρήκαν και τέταρτο γκολ με τον Στίβεν Μπέρχβαϊν στο 80ό λεπτό, για το τελικό 4-0.