Ο… οίστρος του Λουκάκου σταμάτησε την Γκλάντμπαχ (ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ)

Η Ίντερ προηγήθηκε με τον Λουκάκου, είδε τη Γκλάντμπαχ να το κάνει 1-2, αλλά ο Βέλγος ισοφάρισε στο 90’, σκοράροντας για 9ο σερί ματς στην Ευρώπη.

Οι «νερατζούρι» ήταν μεν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά με τον Έρικσεν «μπλοκαρισμένο» δυσκολεύθηκαν να φτιάξουν πολλές φάσεις απέναντι στους Γερμανούς, που αμύνθηκαν σθεναρά, παρότι είχαν τα… θεματάκια τους μπροστά.

Μάλιστα, η κλασικότερη φάση της Ίντερ καταγράφηκε στο πρώτο λεπτό του επιπλέον χρόνου, όταν μετά από… αλαλούμ στα καρέ της Γκλάντμπαχ, η μπάλα έφτασε στον Λουκάκου που, περιέργως, αστόχησε από το ύψος της μικρής περιοχής!

Ωστόσο, ο Βέλγος επιθετικός πήρε το… αίμα του πίσω νωρίς-νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο 49’ σκόραρε από κοντά κι έκανε το 1-0 για την ιταλική ομάδα…

Ένα αντικανονικό μαρκάρισμα του Βιδάλ μέσα στην περιοχή, πάνω στον Τουράμ, έφερε τα… πάνω κάτω καθώς ο Μπενσεμπαϊνί φρόντισε να ευστοχήσει στο πέναλτι και να ισοφαρίσει από το… πουθενά για τα «πουλάρια», λίγα λεπτά μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού!

Μάλιστα, στο 79ο λεπτό ο Πλεά έχασε τεράστια ευκαιρία για να «κλέψει» το ματς για λογαριασμό της Γκλάντμπαχ και λίγο έλειψε αυτό να κοστίσει στην ομάδα του, αφού δύο λεπτά μετά ο Μαρτίνες έκανε ένα «ξερό» σουτ από κοντά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Ζόμερ.

Έστω και με μερικά λεπτά καθυστέρηση, η Γκλάντμπαχ πήρε το προβάδισμα, καθώς από την φοβερή κάθετη μπαλιά του Νόιχαους για τον Χόφμαν ο δεύτερος πλάσαρε κάτω από τα πόδια τον Χαντάνοβιτς στο τετ α τετ από θέση πλάγια δεξιά, κάνοντας το 1-2 και την ολική ανατροπή!

Ο Λουκάκου όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη… Έτσι, κι ενώ το ρολόι έδειχνε 90’, ο Βέλγος επιθετικός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με προβολή στο δεύτερο δοκάρι, σκοράροντας για ένατο διαδοχικό ευρωπαϊκό παιχνίδι, πετυχαινοντας το 2-2 και σώζοντας τον βαθμό για την ομάδα του Αντόνιο Κόντε…