Ανατροπή και... πρόκριση για Γιούβε! (Στιγμιότυπα)

Οι Ούγγροι κατάφεραν κόντρα στη ροή του ματς να πάρουν προβάδισμα στο παιχνίδι στην πρώτη φορά που πάτησαν την περιοχή των Ιταλών. Στο 19ο λεπτό έγινε το λάθος στη μεσαία γραμμή των Ιταλών, ο Νγκουέν έβγαλε την ομάδα του γρήγορα μπροστά, βρήκε τον Ουζούμι στην περιοχή με τον Αλβανό ποδοσφαιριστή που μεγάλωσε στην Ελλάδα και αγωνιζόταν στα τοπικά της Ζακύνθου να τελειώνει σωστά τη φάση νικώντας τον Σέζνι για το 1-0.

Πάντως η αντίδραση της Γιουβέντους ήταν γρήγορα και κατάφερε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης με τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Οι Ιταλοί αφού ζάλισαν τους φιλοξενούμενους με συνεχόμενες πάσες έξω από την περιοχή βρήκαν στο 35’ δρόμο προς τα δίχτυα, όταν ο Πορτογάλος δεν δίστασε από μακριά να κάνει το σουτ, νικώντας τον ανήμπορο να αντιδράσει Ντιμπούς. Μάλιστα με το γκολ του ο Πορτογάλος έγραψε ιστορία, αφού σκόραρε για 15η σερί σεζόν στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Στην επανάληψη η Γιουβέντους έψαξε με κάθε τρόπο το γκολ της πρόκρισης και έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Κριστιάνο στο 69’ όταν ο Πορτογάλος πήγε να περάσει και τον Ντιμπούς, αλλά ο πορτιέρε των Ούγγρων έπεσε με αυτοθυσία στα πόδια του και καθάρισε τη φάση.

Η Γιουβέντους συνέχισε να πιέζει και στο 76’ άγγιξε την ανατροπή, αλλά το σουτ του Μοράτα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Ντιμπούς.

Ωστόσο η ομάδα του Πίρλο κατάφερε στο φινάλε να ανατρέψει την κατάσταση και με γκολ του Μοράτα στις καθυστερήσεις έφτασε στο 2-1 εξασφαλίζοντας από σήμερα μαζί με την Μπαρτσελόνα την πρόκριση στους «16» του θεσμού.