Αποκλεισμός για Γιουβέντους / Η Λιόν στην επόμενη φάση (στιγμιότυπα)

Η Λιόν των… θαυμάτων! Παρά την ήττα της με 2-1 από τη Γιουβέντους, οι Γάλλοι πήραν μεγάλη πρόκριση στους «8» του Champions League, με τον Κριστιάνο να προσπαθεί μόνος του για την ανατροπή.

Αν και η Γιουβέντους μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ηγεμόνευσε στο πρώτο δεκάλεπτο δείχνοντας πως το βράδυ θα είναι εφιαλτικό για τη Λιόν, ήταν η γαλλική ομάδα που άνοιξε το σκορ καθώς μόλις στην πρώτη αξιοσημείωτη επίσκεψή τους στα καρέ των γηπεδούχων, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Ντεπάι άνοιξε το σκορ ευστοχώντας με αλά Πανένκα εκτέλεση και μόλις στο 10ο λεπτό, η Λιόν μπήκε σε θέση οδηγού.

Η ιταλική ομάδα ήθελε πλέον τρία γκολ για να περάσει στους «8» του Champions League και αναμενόμενα πίεσε με λύσσα την αντίπαλό της, η οποία ωστόσο έκλεινε με θαυμαστή αποτελεσματικότητα τους χώρους μην αφήνοντας τους γηπεδούχους να πατήσουν περιοχή. Τελικά, στο 43', έπειτα από μια εκτέλεση φάουλ του Ρονάλντο η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ντεπάι και ο σκόρερ του γκολ της Λιόν έγινε ο υπεύθυνος για ένα πέναλτι υπέρ της Γιουβέντους. Ο ίδιος ο Ρονάλντο εκτέλεσε και έγινε το 1-1.

Στην επανάληψη, η Γιουβέντους δεν μπήκε όσο δυνατά θα περίμενε κανείς και στα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου φαινόταν πως η Λιόν, αν και αμυνόμενη, έχει φέρει το παιχνίδι για τα καλά στα μέτρα της. Όλα άλλαξαν όμως στο 60΄όταν ο Ρονάλντο με ένα πολύ δυνατό σουτ έκανε το 2-1. Πλέον, η Γιουβέντους είχε μπροστά της 30 λεπτά και τις όποιες καθυστερήσεις για το τρίτο γκολ που θα της έδινε την πρόκριση και το γήπεδο έγειρε για τα καλά.

Η Γιουβέντους έκλεισε την Λιόν στα καρέ της, η γαλλική ομάδα γνώρισε τρομακτική πίεση και η αδρεναλίνη χτύπησε ταβάνι. Η γαλλική ομάδα ωστόσο άντεξε στην πίεση και γνώρισε την γλυκιά ήττα με 2-1 που την έστειλε στους «8» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Ντε Λιχτ, Πιάνιτς, Ρονάλντο, Σάντρο, Κουαδράδο, Μπονούτσι, Ιγκουαΐν, Ραμπιό, Μπέντανκουρ, Μπερναρντέσκι

ΛΙΟΝ: Λόπες, Ντεναγιέρ, Μαρσέλο, Αουάρ, Ντεπάει, Ντιμπουά, Μαρσάλ, Εκαμπί, Κακερέ, Κορνέ, Γκιμαράες