Γιούβε... πρώτη και καλύτερη (στιγμιότυπα)

Ο Ρονάλντο επέστρεψε στην 11άδα αλλά ήταν ο Ντιμπάλα αυτός που πήρε τη δόξα, αφού με απίθανη εκτέλεση φάουλ έδωσε νίκη και 1η θέση.

Η Γιουβέντους ήθελε νίκη ή ισοπαλία μέχρι 1-1 για να είναι από σήμερα (26/11) σίγουρη για την 1η θέση, η Ατλέτικο ήθελε νίκη για να εξασφαλίσει την πρόκριση και να πάρει προβάδισμα για την πρωτιά. Τελικά αυτοί που χαμογέλασαν ήταν οι Μπιανκονέρι, οι οποίοι είχαν ξανά το Νο7 στην 11άδα αλλά ήταν το Νο10 αυτό που έκανε τη διαφορά. Ο Πάουλο Ντιμπάλα είναι ανεβασμένος από την αρχή της σεζόν, τονώνει συνεχώς την αυτοπεποίθηση και αυτό φαίνεται από την έμπνευση (και φυσικά την εκτέλεση) στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν έγραψε το 1-0 με τρόπο που δεν φανταζόταν κανείς...

Αυτό, το γκολ δηλαδή στην τελευταία φάση, ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει το πρώτο ημίχρονο. Αρκετά ισορροπημένο ματς, με όχι και τόσο γρήγορο ρυθμό, Ιταλοί και Ισπανοί προσπαθούσαν αλλά δεν κατάφερναν να δημιουργήσουν κάτι καλό. Μέχρι που ήρθε αυτό το τρελό φάουλ του Ντιμπάλα για το 1-0. Εξέλιξη που ανάγκασε τον Ντιέγκο Σιμεόνε να κάνει νωρίς στο β' μέρος και τις τρεις αλλαγές του, ψάχνοντας την ισοφάριση. Οι γηπεδούχοι, από την άλλη, έψαχναν το δεύτερο γκολ που θα καθάριζε το ματς και θα μπορούσαν να το πετύχουν στο 67', αν η μπάλα δεν κατέληγε στο δοκάρι από την προσπάθεια του Μπερναρντέσκι. Το σκορ παρέμενε στο 1-0 και το ματς ήταν ανοιχτό, με την Ατλέτικο να έχει δύο καλές στιγμές στα τελευταία λεπτά. Η πρώτη, στο 83', χάθηκε επειδή ο ανεβασμένος Ντε Λιχτ... τάπωσε τον Κορέα, τη στιγμή που ετοιμαζόταν να εκτελέσει. Η δεύτερη, στο 94', χάθηκε επειδή ο Μοράτα δεν κατάφερε, μετά την πάσα του Κορέα, να σκοράρει στην κενή εστία...

Γιουβέντους (Μαουρίτσιο Σάρι): Σέζνι, Ντανίλο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Ντε Σίλιο, Ματουιντί, Μπεντανκούρ (86' Κεντίρα), Πιάνιτς, Ράμσεϊ (63' Μπερναρντέσκι), Ντιμπάλα (76' Ιγουαΐν), Ρονάλντο.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Ομπλακ, Τρίπιερ, Φελίπε, Ερμόσο, Λόντι (64' Λεμάρ), Ερέρα (60' Κορέα), Τόμας, Σαούλ, Κόκε, Βιτόλο (54' Ζοάο Φέλιξ), Μοράτα.