"Καθάρισε" ο Μοράτα (στιγμιότυπα)

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Champions League η Γιουβέντους, που επικράτησε της Ντιναμό Κιέβου εκτός έδρας με 2-0 χάρη σε δυο τερματα του Αλβάρο Μοράτα.

Μπορεί ο Κριστιάνο Ρονάλντο να έλειπε από την πρεμιέρα του Champions League, ωστόσο αυτό δεν πτόησε την Γιουβέντους που βρήκε λύση στο πρόσωπο του Αλβάρο Μοράτα, ο οποίος σκόραρε δύο φορές και νίκησε την Ντιναμό Κιέβου εκτός έδρας με σκορ 2-0. Οι «μπιανκονέρι» στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα δεν μπορούσαν να βρουν ανοιχτούς χώρους για να διασπάσουν την άμυνα των Ουκρανών, και όταν τα κατάφεραν σταματούσαν πάνω στον τερματοφύλακα της Ντιναμό Γιόργι Μπουστσάν. Παράλληλα, είχαν να διαχειρηστούν και τον τραυματσιμό του Τζιόρτζιο Κιελίνι, που έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 19ο λεπτό, στο 71ο του παιχνίδι στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, φτάνοντας στην τρίτη θέση στην ιστορία των Ιταλών, πίσω από τους Μπουφόν (112) και Ντελ Πιέρο (89).

Στο πρώτο ημίχρονο η Γιουβέντους είχε κάποιες καλές ευκαιρίες που μπορούσε να πάρει το προβάδισμα, αλλά δεν τα κατάφερε. Αρχικά, μέσα σε ένα τρίλεπτο είχε τρεις καλές φάσεις (12΄- 15΄) με τον Κιέζα να κάνει ένα σουτ με το αριστερό στο και ο Μπουστσάν να διώχνει σε κορνερ, στη συνέχεια ο Ουκρανός πορτιέρε έκανε κακή έξοδο και ο Κιελίνι με κεφαλιά λίγο έλειψε να σκοράρει και ξανά με προσπάθεια τυ Κιέζα, η οποία αυτή τη φορά έφυγε άουτ. Η «Γιούβε» είχε άλλη μια κλή ευκαιρία στο πρώτο μέρος με τον Ράμσεϊ να συνδιάζεται με τον Κουλουσέφσκι και αυτος με τακουνάκι να προσπαθεί να σκοράρει, αλλά πάλι έσωσε δύσκολα ο Μπουστσάν στην κλειστή του γωνία.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ήρθε και το γκολ για τους «μπιανκονέρι» με τον Κουλουσέφσκι να σουτάρει, τον Ουκρανό τερματοφύλακα να κάνει μια ασταθης απόρκουση και τον Μοράτα να παίρνει τη μπάλα  στην επαναφορά και να κάνει το 1-0 στο 46΄. Από εκεί και έπειτα η ομάδα του Αντρέα Πίρλο φάνηκε να μην μπορεί ξανά να διασπάσει την άμυνα των Ουκρανών, ωστόσο στο 84ο λεπτό ο Κουαδράδο βρήκε με πολύ ωραία σέντρα τον Ισπανό στράικερ και αυτός διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του και κλείδωσε τη νίκη για τους Ιταλούς, ενώ οι παίκτες της Ντιναμό είχαν αρχίσει να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο και να απειλούν περισσότερο τον Σέζνι.