Λύτρωσε την καταιγιστική, αλλά άστοχη Σεβίλλη ο Ντε Γιονγκ! (ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ)

Η Σεβίλλη έκανε οτι ήθελε επιθετικά κόντρα στη Ρεν, έβγαλε πολλές φάσεις αλλά ήταν και τρομερά άστοχη και επικράτησε με 1-0 των Γάλλων.

Την πρώτη της νίκη στο Champions League πανηγύρισε η εκπληκτική κόντρα στη Ρεν Σεβίλλη που πραγματοποίησε πάνω από 20 ευκαιρίες, είχε δύο δοκάρια, αλλά νίκησε με 1-0.

Η πρώτη ευκαιρία για τους Ισπανούς ήρθε μόλις στο 4΄ με τον Οκάμπος να κάνει ένα σουτ έξω απο την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.. Στο 6ο λεπτό ο Μουνίρ έφτασε μία ανάσα από το γκολ, κάνοντας ένα πολύ καλό σουτ, με τη μπάλα να βρίσκεται στον αέρα, όμως το σουτ του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Γκομίς. Οι Ανδαλουσιανοί συνέχισαν να πιέζουν και είχαν ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία, με τον Οκάμπος να βγαίνει τετ-α-τετ, αλλά να μην τελειώνει καλά τη φάση, με τον Γάλλο τερματοφύλακα να αποκρούει.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σεβίλλη δεν έριξε καθόλου τον ρυθμό της και ανταμήφθηκε στο 55΄ με τον Λουκ Ντε Γιονγκ να σκοράρει ένα πολύ όμορφο γκολ, με τον Ακούνια να βγάζει τη σέντρα από αριστερά και τον Oλλανδό να εκτελεί με τη μία για το 1-0.  Ακόμη και μετά το γκολ η ομάδα του Λοπετέγκι δεν σταμάτησε, αν και η Ρεν δεν είχε απειλήσει σουσιαστικά καθόλου, όμως συνέχισαν να ψάχνουν ενα δεύτερο γκολ που θα κλείδωνε τη νίκη. Στο 73΄ ο Οκάμπος έχασε ακόμη μια μεγάλη φάση, με τον Νάβας να κάνει τη σέντρα, όμως η κεφαλιά του πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι. Η τελευταία μεγάλη ευκαιρία του αγώνα ήρθε πάλι από τη Σεβίλλη, με τον Χορντάν να κάνει ένα καταπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή, όμως ούτε αυτός κατάφερε να σκοράρει, με τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και το 1-0 να παραμένει μέχρι το σφύριγμα της λήξης.