ΑΝΑΤΡΟΠΗ και... τριάρα η Σίτι! (ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ)

Η Πόρτο προηγήθηκε νωρίς, όμως η Μάντσεστερ Σίτι βρήκε τον τρόπο να γυρίσει το ματς (3-1) και να ξεκινά καλά στον όμιλο που συμμετέχει ο Ολυμπιακός.

Ολα ήταν σε βάρος των Δράκων στον αγώνα του Etihad, με τη λογική, την προϊστορία [0-3-17 στην Αγγλία] και την ποιότητα να γέρνουν τελικά τη ζυγαριά υπέρ της ομάδας του Πεπ Γκουαρδιόλα, ο οποίος είχε στο φινάλε μίνι επεισόδιο με τον Σέρτζιο Κονσεϊσάο. Οι Πολίτες βρέθηκαν να κυνηγούν, όμως απάντησαν άμεσα με ένα αμφισβητούμενο πέναλτι και στην επανάληψη έδειξαν ποιος είναι το αφεντικό ξεκινώντας με το δεξί των Αγουέρο, Γκουντογκάν, Φεράν Τόρες τον όμιλο.

Καλύτερα δεν θα μπορούσε να έχει ξεκινήσει το ματς για την Πόρτο, αφού στο 14’ άνοιξε το σκορ. Οι της Σίτι έκαναν λάθος στο χτίσιμο της επίθεσης από την άμυνα, ο Λουίς Ντίας πήρε και αφού πέρασε Γκαρθία και Κανσέλο, με δυνατό σουτ στη γωνία νίκησε και τον Εντερσον. Το 0-1 πάντως δεν θα έμενε για πολύ σε μια φάση στην οποία ο Λετονός διαιτητής, Τρεϊμάνις, όπως και το VAR μάλλον δεν τα πήγαν καλά.

Ο Γκουντογκάν βρέθηκε μέσα στην περιοχή, πάτησε με τις τάπες τον keeper της Πόρτο, Μαρκεσίν, όμως αντί να δοθεί κάποια κάρτα, στην εξέλιξη της φάσης η Σίτι πήρε πέναλτι για μαρκάρισμα του Πέπε στον Στέρλινγκ. Από τα 11 βήματα ο Αγουέρο δεν λάθεψε πετυχαίνοντας το γκολ Νο40 στο Champions League [14ος που το κάνει] και το πρώτο του με τους Πολίτες από τον Μάρτιο. Το ματς δεν είχε φάσεις στη συνέχεια μέχρι το 43’ όταν ο Μαρεγκά έσπασε το οφσάιντ αλλά στο γύρισμά του, ο Γουόκερ μπόρεσε να κόψει πάνω στη γραμμή.

Στην επανάληψη, ο Γκουντογκάν πλάσαρε αλλά ο Μαρκεσίν απέκρουσε (49’) και ο Ρόδρι είχε κεφαλιά άουτ (58’). Στο 65’ έπειτα από ένα φάουλ που δόθηκε αβίαστα, ο Γκουντογκάν με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, οι οποίοι ένιωσαν πλέον καλύτερα και καθάρισαν το ματς στο 73’ με ωραία ενέργεια και τελείωμα του Φεράν Τόρες έπειτα από πάσα του Φόντεν. Στο 82’ ο Μαρκεσίν σταμάτησε με το πόδι τον Μαχρέζ και ένα λεπτό μετά ο Ρόδρι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι για να μείνει το 3-1 μέχρι το φινάλε.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Εντερσον, Γουόκερ, Ρούμπεν Ντίας, Ερικ Γκαρθία, Ζοάο Κανσέλο, Ρόδρι, Γκουντογκάν (68’ Φόντεν), Μπερνάρντο Σίλβα, Μαχρέζ, Στέρλινγκ, Αγουέρο (68’ Φεράν Τόρες).

Πόρτο (Σέρτζιο Κονσεϊσάο): Μαρκεσίν, Σαρ (80’ Εβανίλσον), Πέπε, Μ’ Μπεμπά, Κορόνα (77’ Νανού), Σανούσι (77’ Νακαζίμα), Σέρτζιο Ολιβέιρα, Ουρίμπε, Λουίς Ντίας (55’ Μαναφά), Φάμπιο Βιέιρα (77’ Ταρεμί), Μαρεγκά.