Επίδειξη δύναμης η ΣΙΤΙ στο "Μπερναμπέου"!

Ο Γκάμπριελ Ζεσούς είχε γκολ και κερδισμένο πέναλτι και η Μάντσεστερ Σίτι με μία εκπληκτική ανατροπή στο τέλος άλωσε το «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» (1-2) και έριξε την Ρεάλ Μαδρίτης στο καναβάτσο.

Ο Πεπ Γκουαρντιόλα είπε να σκαρώσει ένα ειδικό κόλπο για ένα τόσο ειδικό παιχνίδι. Εκτός ενδεκάδας ο Αγκουέρο, εκτός ενδεκάδας ο Στέρλινγκ κι ένα πολύ περίεργο 4-4-2 με επιθετικές αιχμές τους Ντε Μπρόινε και Μπερνάρντο Σίλβα!

Με την τρέλα αυτή, οι πολίτες πίεσαν ψηλά, ωστόσο το αποτέλεσμα ήταν διφορούμενο. Η μία ομάδα ακύρωσε την άλλη, σε έναν αργό και ελεγχόμενο ρυθμό. Στην πρώτη φορά που ο Γκάμπριελ Ζεσούς απομόνωσε τον Καρβαχάλ, ο Βραζιλιάνος σούτερε εντός εντός εστίας, όμως ο Κουρτουά είχε την απάντηση με υπέροχη επέμβαση (20’), αλλά και η Ρεάλ Μαδρίτης είχε την στιγμή της.

Η καρφωτή κεφαλιά του Μπενεζεμά από το ύψος του πέναλτι βρήκε τον Έντερσον σε απόλυτη ετοιμότητα (29’) με τον Βινίσιους να γλυστράει απέναντι σε κενή εστία! Ο τραυματισμός του Λαπόρτ και η είσοδος του Φερναντίνιο ήταν ένα ισχυρό πλήγμα για τους πολίτες που άγγιξαν το 0-1 στο τέλος του ημιχρόνου, όμως το σουτ του Γκάμπριελ Ζεσούς μετά από άστοχη έξοδο του Κουρτουά κόπηκε πάνω στην γραμμή από τους αμυντικούς της «βασίλισσας».

Η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε αγριεμένα στην επανάληψη, όμως για κακή της τύχη σε ρόλο εκτελεστή βρέθηκε ο Μαχρέζ, τα τελειώματα του οποίου δεν είναι και τα καλύτερα. Το φαλτσαριστό σουτ του Αλγερινού πέρασε ελάχιστα άουτ (50’), ενώ ο Κουρτουά (56’) είχε και πάλι την απάντηση σε νέα κλασική ευκαιρία του Μαχρέζ.

Κι εκεί που όλα έδειχναν Σίτι, κόντρα στην ροή του ματς, η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε προβάδισμα από το πουθενά. Σε μία εύκολη μπαλιά, ο Γουόκερ πήγε χαλαρά στην μπάλα, σκόνταψε, ο Βινίσιους έκλεψε την μπάλα και έβγαλε μόνο τον Ίσκο που με πλασέ δεν συγχώρεσε (59’, 1-0).

Οι Άγγλοι έδειξαν να χάνονται από την απότομη εξέλιξη, στο επόμενο δεκάλεπτο οι μερένγκες κυριάρχησαν και είχαν την ευκαιρία να βρουν δεύτερο γκολ που θα τους έδινε προβάδισμα πρόκρισης. Δεν το βρήκαν όμως και το πλήρωσαν.

Από υπέροχη σέντρα του Ντε Μπρόινε, ο Γκάμπριελ Ζεσούς με κεφαλιά στο πίσω δοκάρι εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία του Σέρχιο Ράμος κι έκανε το 1-1 (79’), ενώ οι Μαδριλένοι δέχθηκαν το τελειωτικό χτύπημα λίγο αργότερα.

Ο Καρβαχάλ έκανε ένα ανόητο πέναλτι στον Γκάμπριελ Ζεσούς, ο Ντε Μπρόινε δεν αστόχησε από τα 11 βήματα και οι πολίτες έκαναν την απόλυτη ανατροπή (84’, 1-2). Μάλιστα η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν χάνει για τον επαναληπτικό και τον Σέρχιο Ράμος (αποβλήθηκε ένα λεπτό πριν το τέλος για ανατροπή στον Ζεσούς), κάτι που κάνει ακόμα πιο δύσκολο το έργο της για τον επαναληπτικό του Etihad.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Κουρτουά – Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Μεντί – Μόντριτς (85' Λούκας Βάθκεθ), Καζεμίρο, Βαλβέρδε – Ίσκο (85' Γιόβιτς), Μπενζεμά, Βινίσιους Ζούνιορ (75' Μπέιλ).

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον – Γουόκερ, Οταμέντι, Λαπόρτ (33' Φερναντίνιο), Μεντί – Γκιντογκάν, Ρόδρι, Ντε Μπρόινε – Μαχρέζ, Ζεσούς, Μπερνάρντο Σίλβα (73' Στέρλινγκ).