Μάντσεστερ Σίτι-Ντόρτμουντ: Τη "σκότωσε" γιατί την αγαπούσε! (στιγμιότυπα)

Αγχώθηκε, ίδρωσε αλλά τα κατάφερε... Με γκολ του Χάαλαντ στο 84΄ η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε με 2-1 τη Ντόρτμουντ, με ανατροπή! Ο πρώην φορ της γερμανικής ομάδας κρατούσε το... κλειδί.

Το 2/2 στη φάση των ομίλων του UEFA Champions League έκανε η Μάντσεστερ Σίτι, παίρνοντας μεγάλη νίκη με ανατροπή κόντρα στη Μπορούσια Ντόρτμουντ με σκορ 2-1. Στο άλλο ματς του ομίλου Κοπεγχάγη και Σεβίλλη έμειναν ισόπαλες χωρίς σκορ (0-0).

Χωρίς να κάνει το τεράστιο παιχνίδι κόντρα στην Μπορούσια Ντόρτμουντ, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα πήρε τη νίκη με σκορ 2-1, πραγματοποιώντας μεγάλη ανατροπή έχοντας για ακόμη μία αναμέτρηση τον Χάαλαντ σε...beast mode.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους «πολίτες» να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να πιέζουν τους Βεστφαλούς, κλείνοντας τους στα καρέ τους. Βέβαια, καμία από τις τέσσερις προσπάθειες της ομάδες του Γκουαρντιόλα δεν βρήκε στόχο με τις δύο ομάδες να παίρνουν την άγουσα στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς σκορ.

Στην επανάληψη, η Ντόρτμουντ μπήκε πιο δυναμικά προσπαθώντας να αιφνιδιάσει τους «πολίτες». Αρχικά, απείλησε με τον Μάρκο Ρόις στο 52ο λεπτό, όταν ο Γερμανός είδε τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Έντερσον, ενώ λίγο πριν την συμπλήρωση της μίας ώρας παιχνιδιού (56') κατάφερε να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά του Τζουντ Μπέλιγχαμ.

Το γκολ αυτό αφύπνισε τους γηπεδούχους, με τον Γκουαρντιόλα να ρίχνει στο παιχνίδι τους Μπερνάρντο Σίλβα, Φόντεν, Αλβαρέζ στη θέση των Γκουντογκάν, Γκρίλις και Μαχρέζ. Οι πρωταθλητές Αγγλίας πίεσαν, με την ισοφάριση να έρχεται δέκα λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90 λεπτών από τα πόδια του Τζον Στόουνς, ο οποίος εξαπέλυσε μία βολίδα τραντάζοντας τα δίχτυα του Μέγιερ.

Βέβαια, οι «σίτιζενς» το καλό το κρατούσαν για το τέλος, με τους Κανσέλο και Έρλινγκ Χάαλαντ να συνεργάζονται απίθανα και τον Νορβηγό να πραγματοποιεί ένα εκπληκτικό τελείωμα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 για τη Μάντσεστερ Σίτι, φτάνοντας τα 26 γκολ σε 22 αγώνες στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Στόουνς, Ακάντζι, Ακέ, Κανσέλο, Ρόδρι, Ντε Μπρόινε, Γκουντογκάν, Μαχρέζ, Γκρίλις, Χάαλαντ

Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Μάιερ, Μενιέ, Ζίλε, Χούμελς, Γκερέιρο, Τσαν, Μπέλιγχαμ, Οζκάν, Ρέινα, Ρόις, Μοντέστ