Πάρτι... η Γιουνάιτεντ! (Στιγμιότυπα)

Μέσα σε ένα ημίχρονο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ «καθάρισε» την Μπασάκσεχιρ στο Ολντ Τράφορντ (4-1) και βρίσκεται στην κορυφή του 8ου ομίλου, μπροστά από την Παρί που κέρδισε δύσκολα εντός έδρας την Λειψία 1-0.

Τριανταπέντε λεπτά ήταν αρκετά. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σε αντίθεση με την τραγωδία της Κωνσταντινούπολης μέσα σε ένα ημίχρονο «καθάρισε» την Μπασάκσεχιρ και ανέβηκε στην πρώτη θέση του 8ου ομίλου και περιμένει την Παρί.

Με πρωταγωνιστή τον Μπρούνο Φερνάντες που σκόραρε δύο φορές σε 19' η Γιουνάιτεντ πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα τριών τερμάτων και τον Ράσφορντ να σκοράρει με πέναλτι (35'). Η Μπασάκσεχιρ είχε τις ευκαιρίες, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 3-1 με τον Τούρουτς πριν ο νεαρός, Ντάνιελ Τζέιμς που μπήκε ως αλλαγή στο 60' διαμορφώσει το τελικό 4-1 στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Στο άλλο παιχνίδι του 8ου ομίλου στο Παρκ Ντε Πρενς η Παρί τα βρήκε σκούρα, καθώς αν και ο Νεϊμάρ άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό με πέναλτι στη συνέχεια η ομάδα του Τόμας Τούχελ δέχθηκε αρκετή πίεση από την Λειψία, ωστόσο είχε σε εξαιρετική μέρα τον Νάβας που κράτησε το μηδέν για την φιναλίστ του περσινού Τσάμπιονς Λιγκ. Έτσι τα πάντα έμειναν ανοικτά για την πρόκριση και την Λειψία να θέλει μία νίκη αλλά και γκέλα των παριζιάνων για να προκριθεί ως δεύτερη.