"ΠΕΝΤΑΣΦΑΙΡΗ"... Γιουνάιτεντ! (ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ)

Με τον Μάρκους Ράσφορντ να πετυχαίνει χατ - τρικ σε 30' συμμετοχής, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ διέσυρε την Λειψία με 5-0 στο «Θέατρο των Ονείρων».

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή της κατάφερε να κάνει το τέλειο ημίχρονο κόντρα στην Λειψία του Γιούλιαν Νάγκελσμαν. Η ομάδα του Σόλσκιερ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στο πρώτο μέρος από τους «ταύρους», και κατάφερε να προηγηθεί με τον Μέισον Γκρίνγουντ να εκμεταλλεύεται την υπέροχη πάσα του Πογκμπά για το 1-0 στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στην επανάληψη η Λειψία πήρε μέτρα και είχε την μοναδική της καλή στιγμή στο 65', ωστόσο ο Ντε Χέα με τρομερή επέμβαση είπε όχι στον Ουπαμεκάνο και κράτησε το μηδέν για τους «κόκκινους διαβόλους».

Το «Θέατρο των Ονείρων» μέσα σε 18΄ μετατράπηκε σε... κόλαση για την ομάδα του νεαρού Γερμανού τεχνικού. Ο Μάρκους Ράσφορντ με δύο τέρματα σε τέσσερα λεπτά -74',78'- (εξαιρετική ασίστ του Φερνάντες και κλέψιμο του Φρεντ) ουσιαστικά κλείδωσε το 2Χ2 για την ομάδα του Σόλσκιερ αλλά...

Αλλά το ματς είχε και «γλυκό» με τον Μαρσιάλ να σκοράρει με πέναλτι στο 87ο λεπτό και τον νεαρό Άγγλο να γίνεται το πρόσωπο του παιχνιδιού καθώς ολοκλήρωσε το χατ τρικ του στο 92' για το τελικό 5-0.

Έτσι η Γιουνάιτεντ με τον πλέον εμφατικό τρόπο διπλασίασε τις νίκες της μετά το διπλό στο Παρίσι και βρίσκεται στην κορυφή του 8ου ομίλου.