Επέστρεψε από την κόλαση η Ρεάλ! (στιγμιότυπα)

Η Ρεάλ Μαδρίτης έχανε με 2-0 ως το 87ο λεπτό από την Γκλάντμπαχ, ωστόσο χάρη σε δύο τέρματα από Μπενζεμά και Κασεμίρο έκλεψε στο τέλος τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ο Σέρχιο Ράμος, ο Καρίμ Μπενζεμά και ο Τόνι Κρόος είχαν ατομικά πολύ περισσότερα παιχνίδια Champions League στα πόδια τους από ολόκληρη την ενδεκάδα της Γκλάντμπαχ.

Για 87 λεπτά αυτή η διαφορά εμπειρίας δεν έπαιζε κανένα ρόλο, όμως όταν η άμμος στην κλεψύδρα άρχισε να λιγοστεύει, η εμπειρία και η κλάση μίλησε.

Η Ρεάλ Μαδρίτης βρισκόταν κατάφατσα με την δεύτερη σερί ήττα στους ομίλους, αφού η εικόνα της στην Γερμανία ήταν κακή. Πολύ κακή.

Ο γιος του πρώην συμπαίκτη του Ζινεντίν Ζιντάν πλήγωνε την ομάδα του και την άφηνε με την πλάτη στον τοίχο. Ο Μάρκους Τιράμ (γιος του Λιλιάν) με τα δύο πρώτα του γκολ στην διοργάνωση (33’, 58’) έφερνε την Γκλάντμπαχ στο 2-0 και τους οπαδούς της στα ουράνια.

Με εξαίρεση μία μεγάλη ευκαιρία του Αζάρ (74’) που σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτύων, η Ρεάλ Μαδρίτης δεν έδειχνε σφυγμό, όμως με αυτή την ομάδα ποτέ μην λες ποτέ.

Εκεί που όλα έδειχναν χαμένο, δύο στατικές φάσεις έφεραν την απόλυτη ανατροπή. Ο Μπενζεμά (87’) και ο Κασεμίρο (91’) τιμώρησαν τις αμυντικές αδράνειες και με το τελικό 2-2 η Ρεάλ Μαδρίτης μπορεί κάλλιστα να νιώθει σαν να κέρδισε, ένα ματς που έμοιαζε χαμένο.