ΠΕΝΤΑΡΑ η Παρί, ΔΙΠΛΟ η Ρεάλ (Στιγμιότυπα)

Η ήττα της Γαλατασαράι στο Παρίσι (5-0) αρκούσε στην Μπριζ για να πάρει το εισιτήριο για το Europa League, παρά την ήττα της στο Βέλγιο από τη Ρεάλ (1-2).

Η πρόκριση στους «16» του Champions League είχε κριθεί στον Α΄ όμιλο, με την Παρί Σεν Ζερμέν να έχει περάσει ως πρώτη και τη Ρεάλ Μαδρίτης ως δεύτερη. Έτσι το βαθμολογικό ενδιαφέρον της τελευταίας αγωνιστικής αφορούσε το ποια εκ των Κλαμπ Μπριζ και Γαλατασαράι θα συνεχίσει στο Europa League. Τελικά αμφότερες ηττήθηκαν, αλλά οι Βέλγοι είναι αυτοί που θα παίξουν στους «32» της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης, καθώς ολοκλήρωσαν τη φάση των ομίλων με 3 βαθμούς έναντι 2 των Τούρκων.

Στο Παρίσι, τα επεισόδια πριν την έναρξη του παιχνιδιού στους δρόμους της γαλλικής πρωτεύουσας μεταξύ των οπαδών Παρί Σεν Ζερμέν και Γαλατασαράι δυναμίτισαν την ατμόσφαιρα, ωστόσο μέσα στον αγωνιστικό χώρο οι γηπεδούχοι είχαν εύκολο έργο. Ξεκίνησαν με τριάδα Εμπαπέ, Νεϊμάρ, Ικάρντι στην επίθεση και άνοιξαν το σκορ με τον Ικάρντι στο 33΄, με πλασέ σε κενή εστία έπειτα από ασίστ του Γάλλου (1-0). Μετά από μόλις δύο λεπτά (35΄), οι Παριζιάνοι διπλασίασαν τα τέρματά τους, με όμορφο διαγώνιο σουτ του Πάμπλο Σαράμπια μέσα από την περιοχή (2-0), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Με το «καλημέρα» στο δεύτερο μέρος (47΄) ήταν η σειρά του Νεϊμάρ να σκοράρει από ασίστ του Εμπαπέ, με αριστερό συρτό σουτ (3-0). Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο 63΄, όταν από ασίστ του Βραζιλιάνου ο 20χρονος Γάλλος χρίστηκε σκόρερ (4-0). Οι Γάλλοι έφτασαν τα πέντε γκολ στο 84΄, έπειτα από πέναλτι που κέρδισε ο Νεϊμάρ και ανέλαβε να εκτελέσει ο Καβάνι, έπειτα από απίτηση του κοινού του «Παρκ Ντε Πρενς» (5-0).

Στο παιχνίδι του Βελγίου, η Ρεάλ είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 15΄, όταν ο Μινιολέ απέκρουσε σωτήρια σουτ του Γιόβιτς μέσα από την περιοχή. Στο 34΄ οι Μαδριλένοι έφτασαν ξανά κοντά στο γκολ με σουτ του Ίσκο από το ύψος της περιοχής, ενώ στο 45΄ ακυρώθηκε γκολ της Μπριζ με τον Ντένις ως οφσάιντ, για να λήξει τελικά το ημίχρονο με 0-0. Στις αρχές του δεύτερου μέρους το παιχνίδι πήρε «φωτιά», αφού η «Βασίλισσα» κατάφερε να προηγηθεί στο 53΄ με εξαιρετικό μονοκόμματο σουτ του Ροντρίγκο (0-1), αλλά μετά από δύο λεπτά (55΄), οι Βέλγοι ισοφάρισαν με πλασέ εντός της περιοχής του Φάνακεν (1-1). Οι Ισπανοί ανέκτησαν το προβάδισμα στο 63΄ με τον Βινίσιους, ο οποίος μετά από σύγχυση στην άμυνα των Βέλγων πλάσαρε έξυπνο πλασέ με το εξωτερικό (1-2). Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Λούκα Μόντριτς στο 90΄ με πολύ ωραίο φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής (1-3).