Ματσάρα και πρωτιά για Παρί! (στιγμιότυπα)

Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο 79' η Παρί Σεν Ζερμέν έκανε απίστευτη ανατροπή κόντρα στην Ρεάλ στο Bernabeu (2-2) και τσέκαρε την πρώτη θέση του ομίλου.

Η Ρεάλ είχε εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League πριν καν ξεκινήσει η αναμέτρηση του Σαντιάγκο Μπερναμπέου με την Παρί Σεν-Ζερμέν. Κι αυτό γιατί η ισοπαλία ανάμεσα σε Γαλατασαράι και Μπριζ στην Κωνσταντινούπολη διασκέδασε κάθε μαθηματική ελπίδα Τούρκων και Βέλγων να φθάσουν τους μερένγκες.

Το ματς με την ομάδα της γαλλικής πρωτεύουσας είχε, ωστόσο, ιδιαίτερο χαρακτήρα. Τόσο για βαθμολογικούς λόγους - υπάρχει μαθηματική ελπίδα να τερματίσει στην πρώτη θέση - όσο και για λόγους γοήτρου, καθώς το ναυάγιο με 3-0 στο Παρίσι δεν μπορεί να ξεχάσει κανείς στη βασίλισσα.

Ο Ζινεντίν Ζιντάν εξέπληξε του πάντες με την επιλογή του να ξεκινήσει τον Ίσκο, αλλά η λύση ήλθε από τον συνήθη ύποπτο. Ο Καρίμ Μπενζεμά νίκησε τον πρώην συμπαίκτη του στην ομάδα της ισπανικής πρωτεύουσας, Κέιλορ Νάβας, στο 17ο λεπτό και άνοιξε το σκορ. Στο 44ο συνέβη μια απίστευτη φάση. Η Παρί κέρδισε πέναλτι και αποβολή του Κουρτουά αλλά ο διαιτητής είδε το VAR και τελικά αποφάσισε πως στην αρχή της φάσης έχει γίνει φάουλ πάνω στον Μαρσέλο.

Ο ίδιος παίκτης (Καρίμ Μπενζεμά) έκανε στο 79ο λεπτό το 2-0 υπέρ των γηπεδούχων, αλλά ο Κιλιάν Εμπαπέ πλήγωσε τη Ρεάλ και τον Ζινεντίν Ζιντάν που τον θέλουν τόσο στη Μαδρίτη κάνοντας το 2-1. Κι όμως οι Παριζιάνοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Δέχθηκαν την ισοφάριση στο 83ο λεπτό από ένα δικό τους παιδί. Από έναν παίκτη που είχαν στο ρόστερ τους και ποτέ δεν εμπιστεύτηκαν. Ο Πάμπλο Σαράμπια διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Η Παρί εξασφάλισε την πρώτη θέση του ομίλου, η Ρεάλ την ακολουθεί ως δεύτερη, ενώ τη μάχη για την τρίτη θα δώσουν Μπριζ και Γαλατασαράι με τους Βέλγους να έχουν το προβάδισμα.