Οταν η ΡΕΑΛ έγραφε ιστορία κατακτώντας το 11ο τρόπαιο του CL

Το ημερολόγιο έδειχνε 28 Μαΐου όταν η Ρεάλ επικράτησε στην διαδικασία των πέναλτι με 5-3 της Ατλέτικο, στον τελικό του Champions League στο «San Siro» του Μιλάνο και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για 11η φορά στην ιστορία της.

Τέτοια ημέρα πριν από τέσσερα χρόνια οι «μερένχες» ύψωσαν στον αέρα το 11ο στέμμα του Champions League, στην ιστορία του συλλόγου, μετά από την επικράτηση επί της Ατλέτικο στα πέναλτι με 5-3. Το παιχνίδι άρχισε, με το συγκρότημα του Ζινεντίν Ζιντάν να μπαίνει δυναμικά στο παιχνίδι, ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ.

Τελικά αυτό ήρθε στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Κρόος εκτέλεσε το φάουλ, ο Μπέιλ πήρε την κεφαλιά και ο Ράμος από κοντά έκανε το 1-0.  Ωστόσο, το γκολ του Ισπανού στόπερ δεν θα έπρεπε να μετρήσει καθώς ήταν σε αντικανονική θέση. Αυτό ήρθε και επιβεβαίωσε τέσσερα χρόνια αργότερα, ο ρέφερι ο οποίος είχε σφυρίξει τον μεγάλο τελικό μεταξύ των δύο ομάδων, Μαρκ Κλάτενμπεργκ ο οποίος παραδέχθηκε πως κακώς μέτρησε το τέρμα του Ράμος για τη Ρεάλ.

«Σε εκείνο τον τελικό η Ρεάλ είχε προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το γκολ ήταν οφσάιντ έστω και οριακά. Στο ημίχρονο στα αποδυτήρια το καταλάβαμε. Ήταν μια δύσκολη φάση, αλλά ο βοηθός μου έκανε λάθος» ανέφερε χαρακτηριστικά στη «Daily Mail», ο Αγγλος διαιτητής.

Παρ' όλα αυτά το τέρμα μέτρησε κανονικά. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 1-0 υπέρ της Ρεάλ, Στο δεύτερο 45λεπτο, οι «μερένγκες» είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν με το πέναλτι του Γκριεζμάν στο 48' αλλά ο Γάλλος, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Τελικά, κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, στο 80'. Ο Γκάμπι έβγαλε για τον Χουανφράν, αυτός με σέντρα για τον Καράσκο και ο τελευταίος έκανε το 1-1.

Το τελευταίο σφύριγμα, βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 1-1 με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στην παράταση. Εκεί ούτε η Ρεάλ αλλά ούτε και η Ατλέτικο, κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη φάση με αποτέλεσμα το ματς να κριθεί στην διαδικασία των πέναλτι.

Οι ποδοσφαιριστές της Ρεάλ δεν αστόχησαν σε κανένα από την άσπρη βούλα σε αντίθεση με την Ατλέτικο, όπου ο Χουανφράν αποδείχθηκε μοιραίος, μετά την χαμένη εκτέλεση του που σταμάτησε στο δοκάρι.

Ετσι οι Μαδριλένοι πανηγύρισαν τα 11 τρόπαια στην ιστορία τους!

ΡΕΑΛ: Κέιλορ Νάβας, Καρβαχάλ (52' Ντανίλο), Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Καζεμίρο, Κρόος (72' Ίσκο), Μόντριτς, Μπέιλ, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά (77' Λούκας Βάθκεθ).

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Χουανφράν, Γκοντίν, Σάβιτς, Φιλίπε Λουίς (109' Λούκας Ερνάντεθ), Γκάμπι, Αουγκούστο Φερνάντες (46' Φερέιρα Καράσκο), Σαούλ Νίγκεθ, Κόκε (116' Πάρτεϊ), Γκριεζμάν, Φερνάντο Τόρες.