Στους “16” Τσέλσι και Σεβίλλη με… γκολ στις καθυστερήσεις! (στιγμιότυπα)

Η Τσέλσι πέρασε από την Γαλλία σε βάρος της Ρεν (1-2) με γκολ στο 91’ και στα νοκ-άουτ του Champions League, όπως και η Σεβίλλη με τη νίκη με το ίδιο σκορ στην Κράσνονταρ.

Αν και στο δεύτερο μέρος το… παράκανε με τη συντήρηση δυνάμεων ενόψει Τότεναμ στην Premier League, η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ νίκησε για δεύτερη φορά την Ρεν και εξασφάλισε την παρουσία της στα νοκ-άουτ της κορυφαίας διοργάνωσης. Νίκη με 1-2 στις καθυστερήσεις και για την Σεβίλλη, η οποία λύγισε την Κράσνονταρ στην Ρωσία και στα τελευταία δύο ματς του group θα κριθεί ποια ομάδα θα περάσει ως πρώτη στους «16».

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Σεβίλλη επικράτησε της Κράσνοναρ, με 1-2 και προκρίθηκε μαθηματικά στη φάση των «16» του Champions League. Οι Ανδαλουσιανοί άνοιξαν το σκορ στο 4ο λεπτό, με τον Ιβάν Ράκιτιτς να βρίσκει δίχτυα στην πρώτη ευκαιρία. Ο Κροάτης επωφελήθηκε από ένα διώξιμο του Κάιο και έξω απο την περιοχή και με φοβερό σουτ με τη μία, βρήκε τη γωνία (0-1). Οι Ρώσοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τον Καμπελά στο 49’, με τον Κουντέ να σώζει την τελευταία στιγμή την ομάδα του, ωστόσο η Κράσνονταρ έκανε τελικά το 1-1 στο 55΄με τον Βάντεσρον να νικάει τον Βάτσλικ και τον Κουντέ, που προσπάθησε να σώσει ξανά.  Το νικητήριο γκολ για τη Σεβίλλη σημείωσε ο Μουνίρ Ελ Χανταντί στο 94’, κατεβάζοντας τη μπάλα μέσα στην περιοχή και εκτελώντας για το τελικό 1-2.

Ρεν 1-2 Τσέλσι (Guirassy 85'/22' Hudson-Odoi, 90+1 Giroud )

Ρεν: Gomis, Da Silva, Nyamsi, Guirassy, Camavinga, Lea Siliki, Bourigeaud, Nzonzi, Doku, Traore, Truffert

Τσέλσι: Mendy, Jorginho, Thiago Silva, Abraham, Werner, Zouma, Kovacic, Mount, Hudson-Odoi, Chilwell, Azpilivueta

Κράσνονταρ 1-2 Σεβίλλη (56' Wanderson/5' Rakitic, 90+5 El Haddadi)

Κράσνονταρ: Gorodov, Martynovich, Ramirez, Cabella, Gazinski, Olsson, Claesson, Smolnikov, Kaio, Berg, Suleymanov

Σεβίλλη: Vclik, Ocampos, Gudelj, L. De Jong, Rakitic, Munir, Kounde, Oscar Rodriguez, Escudero, Diego Carlos, Fernando