Στ' αστέρια Ντιναμό Κιέβου και Φερεντσβάρος

Ντιναμό Κιέβου και Φερεντσβάρος στους ομίλους του Champions League! Οι Ουκρανοί επικράτησαν 3-0 στο Κίεβο της Γάνδης, ενώ οι Ούγγροι απέσπασαν... χρυσή ισοπαλία (0-0) από τη Μόλντε στη Βουδαπέστη!

Το πρώτο βήμα πρόκρισης είχε γίνει στο Βέλγιο, χάρη στη νίκη με 2-1 και στο Κίεβο η Ντιναμό ολοκλήρωσε τον θρίαμβο. Οι Ουκρανοί επικράτησαν 3-0 της Γάνδης στον επαναληπτικό και βρέθηκαν στους ομίλους του Champions League. H ομάδα του Μιρτσέα Λουτσέσκου έκανε ό,τι ήθελε τους Βέλγους και δε δυσκολεύθηκε να βρεθεί στ' αστέρια. Ιδανικό ξεκίνημα, μιας και στο 9ο λεπτό από τη σέντρα του Σιπριάγα, ο Μπουγιάλσκι με απίθανο τακουνάκι πέτυχε το 1-0. Η Γάνδη προσπάθησε να αντιδράσει και στο 34΄ είχε μια καλή ευκαιρία με τον Ντεπουάτρ. Ωστόσο, δυο λεπτά αργότερα ήρθε το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων. Ο Πλαστουν έκανε χέρι και ο Ντε Πένα από την άσπρη βούλα σημείωσε το 2-0. Τρία λεπτά αργότερα η Ντιναμό κέρδισε κι άλλο πέναλτι, αλλά το VAR... ακύρωσε την ποινή, μιας και ο Μπουγιάλσκι είχε αρχίσει τη φάση από θέση οφσάιντ. Ιδανικό ξεκίνημα και στο 49΄ήρθε το τρίτο τέρμα. Ο Φορτούνα ανέτρεψε τον Σιπριάγα και ο Ροντρίγκες διαμόρφωσε το 3-0 από την άσπρη βούλα.