Στα ημιτελικά η Λειψία, πέταξε έξω την Ατλέτικο! (φώτος/βίντεο)

Σκέτη… τρέλα η εκπληκτική Λειψία του Γιούλιαν Νάγκελσμαν, που με γκολ στο 87’ νίκησε 2-1 την Ατλέτικο Μαδρίτης και για πρώτη φορά στην ιστορία της πέρασε στα ημιτελικά του Champions League.

Σε ένα ακόμα ματς με απίστευτο φινάλε στην κορυφαία διοργάνωση, η Λειψία προηγήθηκε και στο τέλος πέτυχε γκολ με δόση τύχης κόντρα στην ροή του αγώνα και έκλεισε ραντεβού στους «4» με την Παρί Σεν Ζερμέν. Η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν είχε σκόρερς τους Ντάνι Ολμο και Ανταμς και έγινε η 5η γερμανική που φτάνει στα ημιτελικά του CL μετά τις Μπάγερν Μονάχου, Μπορούσια Ντόρτμουντ, Μπάγερ Λεβερκούζεν, Σάλκε.

Με φάσεις ξεκίνησε το ματς στο Jose Alvalade και θα μπορούσε να ξεγελάσει κάποιον για το τι θα ακολουθούσε. Στο 4’ ο Χάλστενμπεργκ βρέθηκε σε καλή θέση για την Λειψία, αλλά το βολέ του έφυγε ψηλά, για να απαντήσει η Ατλέτικο με την κεφαλιά του Σάβιτς (10’) και το σουτ μέσα από την περιοχή του Καράσκο (13’) τα οποία σταμάτησαν στον Γκουλάσι. Ο αγώνας είχε ρυθμό στη συνέχεια, όμως όχι και φάσεις.

Οι Γερμανοί [δεν έχουν πλέον τον Τίμο Βέρνερ] ήταν πάντα ένα κλικ πιο μπροστά, είχαν την κατοχή σταθερά πάνω από το 60% και επέβαλλαν τον ρυθμό τους στην ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε, που ναι μεν δεν επέτρεπε την καθαρή ευκαιρία, όμως από την άλλη δεν μπορούσε να κρατήσει με τίποτα την μπάλα. Το πρώτο μέρος έφυγε με 0-0 αφού στις καθυστερήσεις η κεφαλιά του Ουπαμεκανό πήγε στα χέρια του Ομπλακ.

Ολα τα λεφτά ήταν η επανάληψη. Στην πρώτη της φάση και το 51’ η Λειψία άνοιξε το σκορ όταν η μπάλα πήγε στα δεξιά στον Ζάμπιτσερ και εκείνος με σέντρα βρήκε τον Ντάνι Ολμο που με κεφαλιά έγινε ο 2ος παίκτης μετά τον Χάαλαντ που βρίσκει δίχτυα με δύο διαφορετικές ομάδες στη διοργάνωση [Ντιναμό Ζάγκρεμπ]. Το 1-0 στην πλάτη έκανε τον Τσόλο να αντιδράσει και έριξε στο 58’ στο ματς τον Ζοάο Φέλιξ, σε μια κίνηση που άλλαξε την εικόνα του ματς.

Οι Rojilancos πήραν άμεσα ώθηση και μέτρα και στο 70’ ο Πορτογάλος από πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος έκανε το 1-1. Η Ατλέτικο πλέον πατούσε καλύτερα κόντρα σε μια Λειψία που έδειχνε κουρασμένη, όμως δεν έκανε τη μεγάλη φάση και αφού υπήρξε μια σειρά από αλλαγές εκατέρωθεν, στο τέλος πέρασαν οι Γερμανοί. Με έναν απίστευτο αυτοματισμό η Λειψία βρήκε αριστερά, ο Ανχελίνιο έκοψε στο ημικύκλιο στον Ανταμς, το σουτ του οποίου κόντραρε στον Σάβιτς και ξεγέλασε τον Ομπλακ για το τελικό 2-1.

Πηγή: sdna.gr

Το kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα:

Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη όσων έφυγαν από την πανδημία του κορονοϊού.

- Έναρξη του αγώνα

5΄ Ευκαιρία για την Λειψία... Σουτ του Χάλστενμπεργκ εντός περιοχής η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

10' Κεφαλιά του Σάβιτς μπλοκάρει ο Γκουλάσι!

12' Ευκαιρία για την Ατλέτικο... Σουτ του Καράσκο μέσα στην περιοχή αποκρούει ο Γκουλάσι σε κόρνερ.

Στο 26' η Λειψία ζήτησε πέναλτι στον αγκώνα του Χιμένες. Και πάλι ο Μαρτσίνιακ διέταξε να συνεχιστεί το ματς. Δεν ήταν ευδιάκριτο από το ριπλέι που έδωσε η τηλεόραση αν ήταν εντός ή εκτός περιοχής.

41' Δύο κεφαλιές από Λάιμερ και Όλμο, καμία ωστόσο δεν μπόρεσε ουσιαστικά να απειλήσει την εστία του Όμπλακ.

γρ4γ

Ημίχρονο στην αναμέτρηση

- Έναρξη β΄ημιχρόνου

51' ΓΚΟΛ 1-0 για τη Λειψία. Κυκλοφορεί εξαιρετικά την μπάλα εκτός περιοχής η γερμανική ομάδα, ο Σάμπιτσερ κάνει τη σέντρα από δεξιά και ο Ντάνι Όλμο με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι νικά τον Όμπλακ.

60' H Λειψία έχει οπισθοχωρήσει. Η Ατλέτικο εμφανίζεται ευάλωτη πίσω.

70' Πέναλτι για την Ατλέτικο. Ο Κλόστερμαν ανατρέπει τον Ζοάο Φέλιξ.

εργ

70' ΓΚΟΛ 1-1 με τον Φέλιξ που ευστοχεί από τα 11 βήματα

78' Η Ατλέτικο πιέζει στα τελευταία λεπτά.

84' Εκτελείται το φάουλ από δεξιά για την Ατλέτικο, δεν μπορεί ο Μοράτα να πάρει την κεφαλιά.

88' ΓΚΟΛ 2-1 για τη Λειψία με τον Άνταμς. Ο Ανχελίνο κινείται από αριστερά, βγάζει παράλληλα προς τα έξω, ο Αϊνταρά εκτός περιοχής κάνει το σουτ με το δεξί, ο Σάβιτς βγάζει την κόντρα, η πορεία αλλάζει και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του Όμπλακ.

90+2' Αλλαγή για τη Λειψία. Ο Μουκιέλε στη θέση του Σάμπιτσερ.

90+7' Αψιμαχίες μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.

ΤΕΛΟΣ

Λειψία: Gulacsi, Angelino, Upamecano, Sabitzer, Poulsen, Klostermann, Nkunku, Halsternberg, Olmo, Laimer, Kampl

Ατλέτικο Μαδρίτης: Oblak, Lodi, Gimenez, Savic, Trippier, Carrasco, Saul, Koke, Herrera, Llorente, Costa