ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΗ η ΜΠΑΓΕΡΝ στο Λονδίνο/ΕΦΤΑΡΑ στην Τότεναμ! (ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ)

Μία Μπάγερν Μονάχου «φόβος και τρόμος» σκόρπισε με 7-2 την Τότεναμ στο Λονδίνο, σε μία από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ.

Πριν την πρώτη σέντρα γνωρίζαμε πως η Τότεναμ δεν βρίσκεται στην καλύτερη δυνατή κατάσταση. Παρ’ όλα αυτά, το σενάριο που εκτυλίχθηκε στο Λονδίνο απόψε το βράδυ έμοιαζε βγαλμένο από τους χειρότερους εφιάλτες των οπαδών των «Σπερς». Μία διαστημική, κυρίως στην επανάληψη, Μπάγερν Μονάχου, έκανε σμπαράλια την ομάδα του Ποκετίνο και την υποχρέωσε σε ταπεινωτική ήττα με σκορ 7-2.

Το ματς άρχισε ιδανικά για τους Λονδρέζους αφού μόλις στο 12’ ο Σον νίκησε τον Νόιερ και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Ποκετίνο. Παρ’ όλα αυτά, η χαρά των Άγγλων δεν κράτησε για πολύ μιας και οι φιλοξενούμενοι είχαν άμεση απάντηση. Στο 15’ ο Κίμιχ με πολύ ωραία ενέργεια και σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιορίς και ισοφάρισε. Η Τότεναμ δεν επηρεάστηκε από την ισοφάριση και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά και τις ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ. Ποιος είπε όμως ότι το ποδόσφαιρο είναι πάντα δίκαιο; H Μπάγερν χωρίς να το αξίζει με βάση την απόδοσή της, έφτασε με τη συμπλήρωση των 45’ στην ολική ανατροπή.

Ο Λεβαντόφσκι από τα όρια του «κουτιού» του Γιορίς, γύρισε το σώμα του και σούταρε χαμηλά στη γωνία, «γράφοντας» το 1-2. Αυτό ήταν το 13ο τέρμα του Πολωνού επιθετικού τη φετινή σεζόν σε όλες τις διοργανώσεις. Το γκολ του Λεβαντόφσκι φαίνεται πως αποτέλεσε τη «χαριστική βολή» για τους γηπεδούχους που... δεν μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο στην επανάληψη. Καθοριστική στην αλλαγή της εικόνας του ματς αποδείχθηκε και η αλλαγή του Κόβατς που πέρασε στο ξεκίνημα της επανάληψης τον Τιάγκο στη θέση του Αλάμπα. Ο Γκνάμπρι με δύο γρήγορα γκολ στο 53’ και στο 55’ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 1-4 και ουσιαστικά... καθάρισε το παιχνίδι για τους Βαυαρούς. Ευθύνη στα δύο αυτά τέρματα φέρει και ο Ούγκο Γιορίς που βρίσκεται σε πολύ κακό φεγγάρι και αυτό πιστοποιήθηκε σε δεύτερο σερί παιχνίδι μετά από εκείνο κόντρα στη Σαουθάμπτον.

Η Τότεναμ κατάφερε γρήγορα να μειώσει σε 4-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κέιν, όμως ο εφιάλτης των Άγγλων δεν είχε ακόμα τελειώσει. Η Μπάγερν με δύο ακόμα γκολ του Γκνάμπρι και ένα του Λεβαντόφσκι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο τελικό 7-2. Πλέον, η Μπάγερν όντας το απόλυτο αφεντικό του ομίλου έρχεται την επόμενη αγωνιστική στην Ελλάδα για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο Φάληρο.

Πηγή: sdna.gr