Conference League: Ανατροπή για την Άστον Βίλα, πρώτη ήττα για Φενέρμπαχτσε

Το γκολ του Βαγγέλη Παυλίδη έβαλε μπροστά στο σκορ την Άλκμααρ στο "Βίλα Παρκ" αλλά δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του με την Άστον Βίλα να κάνει ανατροπή και να επικρατεί με σκορ 2-1. Ήττα στην Βουλγαρία για την Φενέρμπαχτσε.

Η Άστον Βίλα πραγματοποιεί εξαιρετική πορεία τη φετινή σεζόν στην Premier League όμως δεν υποτιμάει το Conference League και αυτό το απέδειξε με περίτρανο τρόπο στα δύο τελευταία παιχνίδια της, με θύμα την Άλκμααρ.

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι συνέτριψε με 4-1 εκτός έδρας τους Ολλανδούς προ δύο εβδομάδων και το βράδυ της Πέμπτης (09/11) ντούμπλαρε τις επιτυχίες κόντρα στην ομάδα του Βαγγέλη Παυλίδη κάνοντας μάλιστα σπουδαία ανατροπή.

Και αυτό γιατί ο διεθνής φορ έβαλε μπροστά στο σκορ την Άλκμααρ στο 52ο λεπτό με όμορφο πλασέ (βγήκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας) αλλά η Άστον Βίλα έφερε τα πάνω κάτω μέσα σε 20 λεπτά, με τον Κάρλος να φέρνει το ματς στα ίσα στο 61' και τους βίλανς να πανηγυρίζουν το τρίποντο στο 81' με τον Γουότκινς.

Όσον αφορά στα υπόλοιπα ματς της βραδιάς, η Φενέρμπαχτσε όχι μόνο δεν μπόρεσε να κάνει το "4 στα 4" στον όμιλο αλλά μετά από την πρώτη ήττα που γνώρισε εντός των συνόρων τη φετινή σεζόν από την Τράμπζονσπορ των Ελλήνων (2-3) δέχτηκε χαστούκι και στο Conference League, με την Λουντογκόρετς να επικρατεί με 2-0 των Τούρκων και να μένει ζωντανή στο κόλπο της πρόκρισης στην επόμενη φάση.