Πανηγυρικά, από τριάρα σε τριάρα η Ιταλία στην επόμενη φάση (στιγμιότυπα)

Η Ιταλία ήταν ξανά απολαυστική, κάνοντας επίδειξη δύναμης, επικράτησε 3-0 της Ελβετίας με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λοκατέλι και προκρίθηκε στην φάση των «16».

Η Ιταλία έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στη φάση των 16 του Euro 2020, ύστερα από τη νίκη της με 3-0 επί της Ελβετίας για τη 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου. Ο Μανουέλ Λοκατέλι ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα, αφού σημείωσε δύο απ' τα γκολ της συνάντησης, στην οποία η "σκουάντρα ατζούρα" δεν αντιμετώπισε πρόβλημα. Ο Τσίρο Ιμόμπιλε στο 89' διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής (Κυριακή 20/6, 19:00): Ιταλία - Ουαλία (Ρώμη), Ελβετία - Τουρκία (Μπακού)

H βαθμολογία:

1. Ιταλία 6 (6-0)
2. Ουαλία 4 (3-1)
3. Ελβετία 1 (1-3)
4. Τουρκία 0 (0-5)

-Σέντρα στην αναμέτρηση

3' Ο Μπεράρντι βγήκε από δεξιά σύγκλινε και δεν μπορεί να κάνει το σουτ με το αριστερό. Πρώτη επιθετική προσπάθεια για την Ιταλία.

5' Κυκλοφορούν την μπάλα οι Ελβετοί στο ξεκίνημα και προσπαθούν να δημιουργήσουν προβλήματα στους Ιταλούς.

6' Εξαιρετική κυκλοφορία των Ιταλών, Μπεράρντι Ινσίνιε Λοκατέλι αλλά ο Ακάντζι κόβει τελευταία στιγμή...

10' Πρώτη ευκαιρία για τους Ιταλούς. Κυκλοφόρησαν άψογα την μπάλα με τον Σπινατσόλα να κάνει την σέντρα αλλά η κεφαλιά του Ιμόμπιλε πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

13' Στενεύει ο κλοιός έξω από την εστία του Ζόμερ. Πιέζουν οι Ιταλοί.

19' Γκολ η Ιταλία.  Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ινσίνιε, η μπάλα στρώθηκε από τις μονομαχίες στον προωθημένο Κιελίνι ο οποίος με σουτ στην κίνηση εκτέλεσε τον Ζόμερ!

it-sw va

-Το γκολ δεν θα μετρήσει μετά από έλεγχο VAR διότι στη διεκδίκηση της μπάλας ο Κιελίνι έκανε χέρι πριν τη στείλει με τα πόδια στα δίχτυα.

κιελ τραυ

24' Ο Κιελίνι δεν μπορει να συνεχίσει, αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού... Ο Ατσέρμπι στη θέση του.

γκ ιταλ-ελ

26' ΓΚΟΛ 1-0 η Ιταλία!  Ο Λοκατέλι ανοίγει το σκορ και 1-0 η Σκουάντρα Ατζούρα. Ο Μπεράρντι βγήκε από δεξιά έκανε το γύρισμα και ο Λοκατέλι στο κέντρο της ελβετικής άμυνας έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

34' Απειλεί ξανά η Ιταλία με τον Ινσίνιε. Ο Ακάντζι πριν περάσει την γραμμή απομάκρυνε την μπάλα.

37' Ο Ινσίνιε πέρασε κάθετα στον Σπινατσόλα, ο οποίος προσπάθησε να τελειώσει μόνος του τη φάση. Το σουτ του με το αριστερό ήταν χλιαρό και δεν ενόχλησε τον Ζόμερ.

42' Προσπαθεί να απειλήσει από τη γραμμή του άουτ ο Ιμόμπιλε, διώχνει ο Ζόμερ

Ημίχρονο στη Ρώμη. Ιταλία - Ελβετία 1-0. Η Ελβετία σε κανένα σημείο δεν κατάφερε να απειλήσει την Ιταλία με ισοφάριση. Η "σκουάντρα ατζούρα" διατηρεί άνετα το προβάδισμα και το πιο πιθανό αν συνεχίσει έτσι είναι να το αυξήσει.

-Έναρξη δευτέρου μέρους στη Ρώμη.

46' Αλλαγή για την Ελβετία. Ο Γκαβράνοβιτς στη θέση του Σεφέροβιτς.

47' Έχει μπει δυνατά η Ελβετία. Κερδίζει κόρνερ. Το εκτελεί ο Ροντρίγκες, ο Ελβέντι πιάνει την κεφαλιά. Δεν είναι όμως καλή.

49' Κίτρινη κάρτα στον Γκαβράνοβιτς.

50' Ο Μπεράρντι έπεσε δυνατά, ακούσια ωστόσο, πάνω στον Σερ. Φάουλ για την Ελβετία.

λοκατ

52' ΓΚΟΛ 2-0 η Ιταλία. Δεύτερο γκολ ο Λοκατέλι, δεύτερο η Ιταλία. Ωραία κυκλοφορία από δεξιά προς το κέντρο με Ντι Λορέντζο, Μπαρέλα. Ο 23χρονος μέσος της Σασουόλο με απίθανο αριστερό σουτ εκτός περιοχής νικά τον Ζόμερ.

59' Οι Ελβετοί αδυνατούν να δημιουργήσουν, οι Ιταλοί κυκλοφορούν την μπάλα δίχως πρόβλημα.

58' Αλλαγή διπλή για την Ελβετία. Ο Ζούμπερ στη θέση του Σερ, ο Βίντμερ στη θέση του Μπαμπού.

61' O Σακίρι δοκιμάζει το σουτ με το αριστερό, η μπάλα έξω.

64' Απειλεί η Ελβετία.  Ο Ζουμπέρ πλασάρει με το δεξί από αριστερά εντός περιοχής, ο Ντοναρούμα απομακρύνει.

65' Ο Μπεράρντι έκανε το στουτ με το αριστερό, η μπάλα ψηλά άουτ.

69' Διπλή αλλαγή για την Ιταλία. Ο Κιέζα στη θέση του Ινσίνιε, ο Ραφαέλ Τολόι στη θέση του Μπεράρντι.

75' Πλασέ του Ιμόμπιλε η μπάλα έξω.

76' Αλλαγή για την Ελβετία. Ο Βάργκας στη θέση του Σακίρι.

77' Αν Μπεράρντι και Ιμόμπιλε ήταν πιο εύστοχοι, το σκορ θα είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις.

79' Κίτρινη κάρτα στον Εμπολό.

84' Αλλαγή για την Ελβετία. Ο Σόου στη θέση του Φρόιλερ.

85' Ο Σπινατσόλα έβαλε εξαιρετικά το σώμα του προ του Σόου.

86' Διπλή αλλαγή για την Ιταλία. Ο πρωταγωνιστής του ματς Λοκατέλι δίνει τη θέση του στον Πεσίνα, ο Κριστάντε στη θέση του Μπαρέλα.

89' ΓΚΟΛ 3-0 η Ιταλία με Ιμόμπιλε... Το κυνηγούσε, το έβαλε! Ο Ιμόμπιλε έκανε το σουτ με το δεξί από μακριά, ο Ζόμερ δεν μπόρεσε να κόψει την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα της εστίας του.

90' Τρία τα λεπτά του επιπλέον χρόνου στο δεύτερο μέρος.

-Πανηγυρικά, από τριάρα σε τριάρα η Σκουάντρα Ατζούρα και στην επόμενη φάση!

it-sw

ΙΤΑΛΙΑ: Ντοναρούμα, Ντι Λορέντζο, Κιελίνι, Μπονούτσι, Σπινατσόλα, Λοκατέλι, Ζορζίνιο, Ινσίνιε, Μπεράρντι, Ιμόμπιλε, Μπαρέλα.

Στον πάγκο: Τολόι, Κιέζα, Μερέτ, Μπαστόνι, Σίριγκου, Μπελότι, Μπερναρντέσκι, Ρασπαντόρι, Έμερσον, Ατσέρμπι, Πεσίνα, Κριστάντε

ΕΛΒΕΤΙΑ: Ζόμερ, Εμπαμπού, Ελβέντι, Ακάντζι, Ροντρίγκες, Σαρ, Φρόιλερ, Τζάκα, Εμπολό, Σεφέροβιτς, Σακίρι.

Στον πάγκο: Γκαβράνοβιτς, Φάσναχτ, Βάργκας, Τσεμέρτ, Σο, Βιντμέρ, Ζακάρια, Μεχμέντι, Εμβογκό, Κόμπελ, Ζουμπέρ, Μπενίτο

**O Ρώσος Σεργκέι Καράσεφ θα είναι ο διατητής του αγώνα.