"Μπαμ" η Φινλανδία (φώτος)

Η Φινλανδία έκανε τη μεγάλη έκπληξη και νίκησε με 1-0 τη Δανία στην Κοπεγχάγη, για την 1η αγωνιστική των ομίλων του Εuro 2020, σε ένα ματς που στιγματίστηκε από την κατάρρευση του Έρικσεν στο 42΄. Ευτυχώς όλα καλά για τον Δανό παικταρά, με τον αγώνα να διακόπτεται προσωρινά όπως αποδείχθηκε τελικά και να συνεχίζεται μετά από περίπου 100 λεπτά. Ο Πογιάνπαλο στο 60΄ το μοναδικό γκολ του αγώνα. Χαμένο πέναλτι για τη Δανία στο 74΄, ο Χραντέτσκι είχε την... απάντηση στην εκτέλεση του Χόιμπιεργκ! Σαφώς ανώτεροι οι γηπεδούχοι, αλλά όταν δεν σκοράρεις... Μεγάλη-ιστορική νίκη (σ.σ πρώτη σε τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης) για τη Φινλανδία που είχε στο αρχικό σχήμα τον Αραγιούρι (σ.σ υπέπεσε στο πέναλτι) και είχε πολύ καλή απόδοση. Εκτός αποστολής έμεινε ο Βαλακάρι.

Δείτε πιο κάτω το live της αναμέτρησης...

Νεότερη ενημέρωση (21:07)

Η ΟΥΕΦΑ ανακοίνωσε ότι θα συνεχιστεί στις 21:30 ο αγώνας Δανία-Φινλανδία. Θα παιχτούν 5 λεπτά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Kανονικά στις 22:00 το Βέλγιο-Ρωσία.

Προηγούμενη ενημέρωση (20:26)

Σενάριο να συνεχιστεί ο αγώνας... Επιβεβαιώνονται οι πληροφορίες ότι είναι ζωντανός ο Έρικσεν. Σε λίγο τα νεότερα όπως ανακοίνωσε η ΟΥΕΦΑ. Σταθεροποιήθηκε η κατάσταση του παικταρά στο Νοσοκομείο.

Aρχική ενημέρωση

Η αναμέτρηση ανάμεσα στη Δανία και τη Φινλανδία, έχει διακοπεί όπως ανακοίνωσε η ΟΥΕΦΑ. Ο Κρίστιαν Έρικσεν κατέρρευσε λίγο πριν το 45΄ και άπαντες περιμένουν με αγωνία τα νεότερα...

LIVE η εξέλιξη του αγώνα...

-Σέντρα στο παιχνίδι.

-4' Πρώτη κίτρινη κάρτα στον αγώνα, είναι για τον Λουντ.

-7' Σουτ του Βιντ, διώχνει σε κόρνερ ο Χραντέτσκι.

-12' H Δανία έχει κλείσει στα καρέ της την Φινλανδία.

k

-15' Mεγάλη επέμβαση του Χραντέτσκι σε κεφαλιά του Χιέιμπιεργκ.

-19' Νέα επέμβαση του Φινλανδού γκολκίπερ σε μακρινό σουτ του Έρικσεν.

-22' Σουτ του Ντιλέινι, έξω.

-26΄ Ευκαιρία για την Δανία. Σουτ του Μπρέιθγουεϊτ, η μπάλα λίγο άουτ.

-29' Διακοπή στον αγώνα λόγω σύγκρουσης του Χραντέσκι με τον Ουρόνεν.

-34' Ο Ο'Σόνεσι έχει πέσει στο χορτάρι, ακόμη μία διακοπή.

-40' Σουτ του Μπρέιθγουεϊτ, άουτ η μπάλα.

-42' Κατέρρευσε ο Έρικσεν!

- Υπάρχει μεγάλη αγωνία για την κατάσταση του Έρικσεν.

-Αυτή τη στιγμή κάνουν τεχνητή αναπνοή στον Έρικσεν

-Η ΟΥΕΦΑ ανακοίνωσε διακοπή του αγώνα

enter " "

-Επανήρχισε η αναμέτρηση στις 21:30- Θα παιχτούν 5 λεπτά για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου

-Ο Γένσεν στη θέση του Έρικσεν

Τέλος ημιχρόνου- Θα είναι σύντομο το break, 5 λεπτά

enter " "

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

55΄ Πιέζουν οι γηπεδούχοι, αλλά χωρίς να φτιάξουν τη μεγάλη φάση

60΄ ΓΚΟΛ/Άνοιξε το σκορ η Φινλανδία με κεφαλιά του Πογιάνπαλο, κόντρα στη ροή του αγώνα. Θα μπορούσε να αντιδράσει καλύτερα ο Σμάιχελ. Ασίστ ο Ούρονεν

enter " "

73΄ Πέναλτι για τη Δανία! Ο Αραγιούρι γλίστρησε, επαφή με τον αντίπαλο και... παράβαση

74΄ Ο Χραντέτσκι είπε ΟΧΙ στην εκτέλεση του Χόιμπιεργκ! Έπεσε στην αριστερή του γωνία και... έπιασε το πέναλτι.