«Αεράτη» ΤΣΣΚΑ υπέταξε τη Ζαλγκίρις!

Με πολυφωνία στην επίθεση και χωρίς να ζοριστεί ιδιαίτερα, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε 83-73 τη Ζαλγκίρις, ανεβαίνοντας στο 15-4.

Το ματς
Στο δυνατό ξεκίνημα της ΤΣΣΚΑ (8-0) απάντησε η Ζαλγκίρις, μειώνοντας στον πόντο (12-11) με τον Γουόκαπ, στο 6’. Όμως, τα τελευταία λεπτά ανήκαν στους Ρώσους, οι οποίοι με τον Τζέιμς –και χωρίς να βγάζουν «φωτιές» στην επίθεση- έκαναν ένα 6-0 μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (18-11).

Με την ίδια καλή άμυνα και τον ορεξάτο Φόιγκτμαν, οι γηπεδούχοι πήγαν στο +11 (25-14), στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια, επέστρεψε ο Γκριγκόνις στο παρκέ και οι φιλοξενούμενοι έγιναν πιο επιθετικοί, αλλά ο Σενγκέλια κρατούσε την ΤΣΣΚΑ σε μία απόσταση ασφαλείας (39-30). Μάλιστα, ένα μίνι ξέσπασμα του Χίλιαρντ έστειλε τους Ρώσους στο +15 (45-30), με τον Γουόκαπ να διαμορφώνει το 45-32 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ίδιο μοτίβο ήταν το παιχνίδι και στο δεύτερο μέρος, με την ΤΣΣΚΑ να ελέγχει πλήρως την κατάσταση και να ήταν στο +15 (54-39), στο 15’. Εκεί, όμως, οι παίκτες του Ιτούδη έριξαν… στροφές, με τους Λιθουανούς να μειώνουν σε μονοψήφια τιμή (58-50), με Ρούμπιτ και να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο -8 (60-52).

Με ένα 5-0 μπήκε η Ζαλγκίρις στο τέταρτο δεκάλεπτο, πλησιάζοντας ακόμη περισσότερο (60-57). Η απάντηση από την ΤΣΣΚΑ ήρθε με τους Χίλιαρντ και Τζέιμς για το +11 (68-57), στο 34’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι «ζωντάνεψε», αλλά οι Ρώσοι είχαν τα ηνία και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 83-73.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 45-32, 60-52, 83-73