Αγχώθηκε στο τέλος όμως «άλωσε» το Βερολίνο η Μπασκόνια!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε τη «διαβολοβδομάδα» η Μπασκόνια, καθώς μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού, πέρασε πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 80-76 από την έδρα της Άλμπα Βερολίνου.

Η νίκη επί του Παναθηναϊκού πριν δύο 24ωρα φαίνεται πως ήταν η... σπίθα που έψαχνε η Μπασκόνια, με τους Βάσκους να περνούν νικηφόρα το βράδυ της Πέμπτης (14/10) από το Βερολίνο και την έδρα της Άλμπα με 80-76.

Με εξαίρεση το αρχικό 2-0 υπέρ των Γερμανών, η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα, ανεβάζοντας τη διαφορά ακόμα και στο +27 στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας με χαρακτηριστική άνεση στο δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα της σεζόν (2-2).
«Μελανό» σημείο για τους Ισπανούς η... υπερβολική χαλάρωση στα τελευταία λεπτά, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να μειώσουν μέχρι τους τέσσερις.
Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σιμόνε Φοντέκιο με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Γκρέιντζερ (15 πόντους, 6 ασίστ) και Κοστέλο (10 πόντους, 4 ριμπάουντ).
Από την άλλη, για τους Γερμανούς που έπεσαν στο 1-3, ξεχώρισε ο Λουκ Σίκμα με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Το ματς
Με τον Σιμόνε Φοντέκιο να ξεκινάει «καυτός», η Μπασκόνια πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό της και χάρη στους 8 πόντους του 25χρονου Ιταλού φόργουορντ βρέθηκε στο +4 (10-14) στο 5'. Με την Άλμπα εμφανώς έξω... από τα νερά της και
Τα δεκάλεπτα: 15-21, 29-52, 47-62, 76-80