Ίδρωσε, αλλά προκρίθηκε η Μπάγερν

Ύστερα από ένα πραγματικό ντέρμπι και χάρη στις δύο βολές και την τάπα του Λούτσιτς, η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε 71-70 υποδεχόμενη τη Ζαλγκίρις εξασφαλίζοντας την πρόκρισή της στα playoffs.

Την πρόκρισή της στα playoffs της EuroLeague πανηγυρίζει από την Πέμπτη (1/4) η Μπάγερν Μονάχου, η οποία επικράτησε πολύ δύσκολα 71-70 υποδεχόμενη τη Ζαλγκίρις στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής.
Έτσι, οι Βαυαροί, οι οποίοι χρειάστηκαν τις δύο βολές του Λούτσιτς στα 2'' και την τάπα του στον Λοβέρν στην τελευταία άμυνα, ανέβηκαν στο 20-13 (6οι) και κοιτάζουν μέχρι και την 4άδα. Από την άλλη, οι Λιθουανοί, οι οποίοι είχαν χάσει ήδη το «τραίνο» της πρόκρισης, έπεσαν στο 16-17.
Κορυφαίοι για τη Μπάγερν ήταν οι Λούτσις και Ρέινολντς, ενώ από την πλευρά της Ζαλγκίρις ξεχώρισαν οι Γουόκαπ και Χέις.
Το ματς:

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 7-0 βρέθηκαν να προηγούνται 15-11, ύστερα από εφτά λεπτά αγώνα. Για να δουν όμως την Μπάγερν να τρέχει από την πλευρά της ένα 6-0 για το υπέρ της 21-19. Με τη Ζαλγκίρς, βέβαια, να πηγαίνει μπροστά στο σκορ (22-21) στη δεύτερη περίοδο χάρη στο τρίποντο του Λεκαβίτσιους.
Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αμφότερες οι ομάδες έπαιρναν πόντους από αρκετούς τους παίκτες. Με τους γηπεδούχους να ευτυχούν να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με ισχνό προβάδισμα (37-36).

Αντίθετα, στην 3η περίοδο άρχισαν να το παίρνουν πάνω τους οι Ρέινολντς και Λοβέρν. Με την Μπάγερν να παίζει με ένταση στην άμυνα (9κλ. μετά από 30 λεπτά), αλλά ταυτόχρονα να είναι αρκετά άστοχη στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεκαλέπτου. Κάτι που βελτίωσε, όμως, καταφέρνοντας να πάει στο +3 (57-54) στην τελευταία περίοδο.

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στα δύο πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου. Με την Μπάγερν να τρέχει ένα επί μέρους σερί 6-2 για το 63-56. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Γουόκαπ έφεραν το ματς στο 63-61, με τον άσο των Λιθουανών να συνεχίζει δυναμικά και να σπρώχνει την ομάδα του στο υπέρ της 68-65 δύο λεπτά πριν τη λήξη του ματς. Μάλιστα, η Ζαλγκίρις βρέθηκε ένα λεπτό αργότερα στο 70-69. Με τον Λούτσιτς να κερδίζει φάουλ στα τελευταία 2'', να γράφει το 71-70 και στα καπάκια να κάνει τάπα στον Λοβέρν και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 37-36, 57-54, 71-70.