H Ζαλγκίρις διέλυσε την Εφές!

Η Ζαλγκίρις συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις και τις νίκες, καθώς, μπροστά στο κοινό της για πρώτη φορά φέτος, κέρδισε με 89-73 την Αναντολού Εφές και έκανε το εντυπωσιακό 4/4!

Ασταμάτητη είναι η Ζαλγκίρις, αφού έκανε το 4 στα 4 στην φέτινη Euroleague, με την νίκη επί της Εφές με 89-73, μπροστά σε 5.000 φιλάθλους της.

Κορυφαίος για τους νίκητες ήταν ο Νάιτζελ Χέις. Ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ πέτυχε 17 πόντους, οι περισσότεροι εκ των οποίων ήρθαν στην πρώτη περίοδο και συγκέντρωσε 23 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Πολύ καλή εμφάνιση για ακόμη μία φορά από τον Λούκας Λεκαβίτσιους. Ο άλλοτε γκαρντ του Παναθηναϊκού σημείωσε 12 πόντους με 3/3 δίποντα και 2/2 τρίποντα, μοιράζοντας και 5 ασίστ.

Από την άλλη, ο Μίσιτς ήταν πάλι σε κακό βράδυ και έτσι μεγάλο βάρος της επίθεσης ανέλαβε ο Κρούνοσλαβ Σίμον. Ο Κροάτης πέτυχε 16 πόντους, μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ. Αρκετό θέαμα πρόσφερε ο Μπράιαντ Ντάνστον, με τον Αμερικανό σέντερ να καρφώνει πολλές φορές και να φθάνει τους 20 πόντους με 8/9 δίποντα.

Προβεβλημένοι σύνδεσμοι

Όπου κι αν είσαι είναι και το καζίνο σου, με Live Blackjack & Ρουλέτα και τραπέζια με Έλληνες dealers αποκλειστικά για τα μέλη της Stoiximan. Πάτα εδώ!
Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και έπειτα από έξι αγωνιστικά λεπτά κατάφερε να έχει double score επτά πόντων (14-7), με τον Νάιτζελ Χέις σ' εκείνο το σημείο να έχει σημειώσει 9 πόντους, δηλαδή περισσότερους απ' όλη την Εφές. Οι Λιθουανοί συνέχισαν να διατηρούν αυτή την διαφορά, με τον Ρόκας Γιοκουμπάιτις να την φτάνει στην μέγιστη τιμή της στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (25-16).

Στην δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 10-2 και να ρίξουν την διαφορά στον πόντο στο 14ο λεπτό (32-31). Οι Τούρκοι έφθασαν και στην ισοφάριση (35-35), αλλά η Ζαλγκίρις με έξι αναπάντητους πόντους στο τέλος του ημιχρόνου πήγε μπροστά στα αποδυτήρια με 41-35.

Οι παίκτες του Μάρτιν Σίλερ μπήκαν με... φόρα στο δεύτερο μέρος. Στην επίθεση έκαναν τα πάντα καλά. Επιλογές, αποστάσεις, όλα ήταν όπως έπρεπε και γι' αυτό έχτισαν μία διψήφια διαφορά, που έφθασε τους 11 πόντους στο 30' (66-55).

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο τέλος. Οι γηπεδούχοι με την ψυχολογία στα ύψη και με την Εφές να έχει καταλάβει ότι δεν μπορεί να αλλάξει, έφθασαν την μεταξύ τους απόσταση στο επίπεδο των 20 πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 41-35, 66-55, 89-73.