Ήταν πραγματική «βασίλισσα» κόντρα στην Αρμάνι

Πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η Ρεάλ Μαδρίτης πανηγύρισε σπουδαία εντός έδρας νίκη κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο με 76-67 και παρέμεινε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.
Τι και αν βρέθηκε να χάνει με εννιά στο ημίχρονο (30-39), ενώ η διαφορά έφτασε αρκετές φορές σε διψήφιο νούμερο;

Η Ρεάλ μετά από ένα αρκετά κακό πρώτο μέρος, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα στο δεύτερο ημίχρονο, επικρατώντας της Αρμάνι με 76-67 στην Μαδρίτη για την 14η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Με αυτή την νίκη οι Ισπανοί παρέμειναν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με μόλις μια νίκη πίσω από την Εφές, ενώ οι Ιταλοί «βυθίστηκαν» ακόμα περισσότερο και πλέον θέτουν σε κίνδυνο την συμμετοχή τους στα playoffs.

Το ματς

Το νοθρό ξεκίνημα της Ρεάλ έδωσε την ευκαιρία στην Αρμάνι να πάρει τα ηνία του αγώνα και να επιβάλλει τον δικό ρυθμό της σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Οι Μαδριλένοι δεν τα πήγαν τόσο άσχημα στο πρώτο δεκάλεπτο (18-21), όμως στο δεύτερο οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα πάτησαν …γκάζι και σε συνδυασμό με την σκληρή τους άμυνα, «υποχρέωσαν» τους γηπεδούχους να σκοράρουν μόλις 12 πόντους. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Ιταλούς μπροστά στο σκορ με 39-30.

Εκεί που όλα έδειχναν να έχουν πάρει τον δρόμο τους, οι Καμπάτσο, Ντεκ, Ραντολφ και Ταβάρες έφεραν «τούμπα» το ματς με τα συνεχόμενα καλάθια τους προηγούμενοι με 54-52 στο τέλος του δεκαλέπτου. Αντίθετα η Αρμάνι έμοιαζε χαμένη στο γήπεδο με τις επιθετικές επιλογές να λιγοστεύουν και την άμυνα να «μπάζει» από παντού.

Η εικόνα αυτή συνεχίστηκε στα τελευταία 10 λεπτά του παιχνιδιού, ο Φακούντο Καμπάτσο αν και επιθετικά έμεινε σχεδόν ανενεργός με μόλις επτά πόντους, στο κομμάτι των ασίστ έκανε όργια και η Ρεάλ πήρε ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα με τελικό σκορ 76-67.