«Κάηκε στο 13» η ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Η Μπασκόνια νίκησε 95-93 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που γνώρισε την πρώτη ήττα μετά από 12 συνεχόμενες νίκες.
Το ματς:

Μετά το πρώτα… αναγνωριστικά λεπτά (12-8), η Μπασκόνια «πάτησε γκάζι» και… εξαφανίστηκε. Μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, οι Βάσκοι «έτρεξαν» ένα σερί 19-11 και προηγήθηκαν 31-19. «Κολώνες» στην επίθεση ήταν οι Γκιεντράιτις (11) και Φολ (7), ενώ ξεχωριστή αναφορά πρέπει να γίνει στα δίποντα (11/15), αλλά και στις ασίστ (12). Από την άλλη, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε μόλις 7/19 σουτ συνολικά, με αποτέλεσμα να κυνηγάει από νωρίς στο σκορ.

Η ρωσική… αρκούδα άρχισε να «βρυχάται» στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς σε πέντε λεπτά «έτρεξε» ένα σερί 12-4 και μείωσε τη διαφορά σε 35-31. Οι Βάσκοι «χάλασαν» τα ποσοστά τους και σε συνδυασμό με την καλή άμυνα των αντιπάλων τους, αδυνατούσαν να βάλουν εύκολα τη μπάλα στο καλάθι. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με δύο φάσεις για highlight. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας όντας πίσω με 46-40, μείωσε στον πόντο με τρίποντο του Τζέιμς και δύο βολές, μετά το φάουλ που κέρδισε, ενώ η Μπασκόνια σκόραρε με buzzer beater του Πολονάρα σχεδόν από το κέντρο, αλλά για ελάχιστα εκατοστά, το καλάθι δεν μέτρησε.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη είχαν βρει ρυθμό, κάτι που αποτυπώθηκε και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Με επιμέρους σκορ 15-9, προηγήθηκαν 55-60, αλλά οι γηπεδούχοι με δικό τους σερί 7-2, ισοφάρισαν σε 62-62. Το ματς είχε γίνει… ροκ, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 65-65, περίπου στο 27’. Όμως, σε εκείνο το σημείο, οι Βάσκοι έκαναν ένα σερί 14-2 και βρέθηκαν στο +12 (79-67), όπως και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Με «όπλο» την άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε ένα επιμέρους 13-3, ψαλίδισε σιγά-σιγά τη διαφορά και μείωσε σε 82-80 στο 34’. Η Μπασκόνια αντέδρασε και βρέθηκε στο +6 (88-82) και λίγο αργότερα στο +5 (91-86), δυόμισι λεπτά πριν το τέλος. Με καλάθι του Σενγκέλια, οι Ρώσοι μείωσαν σε 93-91 και με μια βολή του Βιλντόσα, έγινε το 94-91. Οχτώ δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Στρέλνιεκς κέρδισε φάουλ και τρεις βολές, αλλά ευστόχησε στις δύο (94-93). Με 1/2 βολές, ο Φολ έκανε το 95-93, το οποίο ήταν το τελικό αποτέλεσμα, αφού ο Τζέιμς αστόχησε στην εκπνοή σε δίποντο για να στείλει το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 31-19, 46-45, 79-67, 95-93.