Νίκη τετράδας για το Μιλάνο!

Η Αρμάνι Μιλάνο (18-10) πέρασε νικηφόρα από το Κάουνας, επικρατώντας της Ζαλγκίρις (15-13) με σκορ 64-69 και κάνοντας ακόμα ένα βήμα για μια θέση στην πρώτη τετράδα της κατάταξης.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στη Zalgirio Arena, άντεξε στην πίεση των Λιθουανών και πανηγύρισε ένα σπουδαίο «διπλό» στη μάχη για το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Ο Κέβιν Πάντερ ηγήθηκε επιθετικά της Αρμάνι Μιλάνο στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τη Ζαλγκίρις, σκοράροντας για το 10-15 στο 5:31 και φτάνοντας τους 9 προσωπικούς πόντους σε αυτό το διάστημα. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 13-19 σουτάροντας με 88.9% στο δίποντο (8/9) και υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους σε 5 λάθη σε αυτό το διάστημα.

Ακολούθως, ο Ροντρίγκεθ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 13-23 στο 10:55 για το Μιλάνο που επέβαλε τον ρυθμό του και διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα. Η Ζαλγκίρις πίεσε με τον Γκριγκόνις (29-34, 18:29) όμως η Αρμάνι πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 32-34, μολονότι σούταρε 2/8 τρίποντα. Όσον αφορά τους Λιθουανούς, στηρίχθηκαν στο δίδυμο των Γκριγκόνις (11π.), Λοβέρν (11π., 5ριμπ.).

Κάθε φορά που η Ζαλγκίρις πλησίαζε στο σκορ (34-38, 21:59), η Αρμάνι έβρισκε λύσεις με το μακρινό σουτ. Ο Τζίτζι Ντατόμε ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 39-49 στο 26:34 ενώ ο Λούκας Λεκαβίτσιους διαμόρφωσε το 45-50 στο 30’ με γκολ-φάουλ. Η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει στην τελευταία περίοδο, μειώνοντας σε 62-64 με τον Γκριγκόνις στα 2:22 για το φινάλε!

Ο Πάντερ πέτυχε μεγάλο καλάθι για το 62-66 στα 50’’, ο Λοβέρν έκανε το 64-66 στα 33’’ ενώ ο Σιλντς κέρδισε φάουλ από τον Ουόκαπ και διαμόρφωσε το 64-68 από τη γραμμή των βολών στα 20’’. Οι Λιθουανοί αστόχησαν σε δυο διαδοχικά σουτ κι εν τέλει η Αρμάνι έφυγε νικήτρια από το Κάουνας με σκορ 64-69.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 32-34, 45-50, 64-69.