O Σούπερ Μάριο οδήγησε την Ούνιξ σε τεράστια ανατροπή!

Με τους Μάριο Χεζόνια και Λορένζο Μπράουν να κάνουν «όργια», η Ούνιξ Καζάν πήρε μια σπουδαία νίκη με ανατροπή επί της Άλμπα Βερολίνου 85-71, επιστρέφοντας μάλιστα από το -18 στο 15'.

Τι ανατροπή ήταν αυτή! Η Ούνιξ Καζάν μπορεί να βρέθηκε στο «καναβάτσο» στο πρώτο ημίχρονο, χάνοντας ακόμα και με 18 πόντους, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ και στις δύο πλευρές του παρκέ και με μπροστάρηδες τους Μάριο Χεζόνια και Λορένζο Μπράουν έφτασε στη νίκη 85-71 επί της Άλμπα Βερολίνου!

Το ματς:
Εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο για την Άλμπα Βερολίνου, η οποία από νωρίς πήρε το πάνω χέρι στο σκορ χάρη στα καλάθια των Κουμάτζι και Σίκμα (2-7 στο 3'). Μετά το νωθρό της ξεκίνημα, η Ούνιξ βρήκε μερικά εύκολα σουτ μειώνοντας τη διαφορά στο καλάθι (10-12 στο 6'). Στο τελευταίο τρίλεπτο πάντως, οι Γερμανοί μέσω της σκληρής τους άμυνας έτρεξαν ένα 10-0 σερί ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 και το 26-13!
Με προσωπικό σόου του Τζαλίν Σμιθ, ο οποίος σημείωσε οκτώ μαζεμένους πόντους, η Άλμπα εκτόξευσε τη διαφορά στο +18 για το 39-21 στο 14' ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό του αγώνα. Κάπου εκεί όμως βγήκαν μπροστά τα «βαριά» ονόματα της Ούνιξ, με τους Χεζόνια και Μπράουν να ηγούνται τις αντεπίθεσης και με μεγάλα σουτ να «ροκανίζουν» τη διαφορά για το 40-48 του ημιχρόνου.
Με κεκτημένη ταχύτητα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο το σύνολο του Βέλιμιρ Περάσοβιτς. Με άμυνα από «ατσάλι», αλλά και με εύκολους πόντους στο ανοικτό γήπεδο, οι Ρώσοι κράτησαν στο μηδέν την Άλμπα για πέντε λεπτά, πετυχαίνοντας σε αυτό το διάστημα 12 αναπάντητους πόντους για την προσπέραση (52-48 στο 25'), ενώ λίγο αργότερα έφτασαν και στο +5 για το 57-52. Η Άλμπα κάπου εκεί συνήλθε, βρήκε πόντους από τους ψηλούς της, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με την ελάχιστη τιμή της διαφοράς (59-60).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τελευταίας περιόδου, εκεί όπου οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 66-65. Κάπου εκεί ανέλαβαν δράση οι... συνήθεις ύποπτοι, με τους Χεζόνια και Μπράουν να συνδέονται με το αντίπαλο καλάθι για την προσπέραση και στο +9 (75-66, στο 37'). Με την ψυχολογία στα ύψη, οι Ρώσοι ανέβασαν τη διαφορά ακόμα και στο +16 (!), με το τελικό σκορ να είναι 85-71.

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 40-48, 59-60, 85-71.