13 από τις 18 ομάδες κατέκτησαν τουλάχιστον έναν τίτλο τo 2021-22

Μετά την ολοκλήρωση όλων των μεγάλων ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων, το Gazzetta κάνει τον... γύρο της Ευρώπης και σημειώνει πόσους και ποιους τίτλους κατέκτησαν οι 18 ομάδες της Euroleague κατά την διάρκεια της σεζόν 2021-22.

Οι 18 ομάδες που θα συμμετάσχουν στην Euroleague της νέας σεζόν κατέκτησαν συνδυαστικά 20 τρόπαια την περίοδο που ολοκληρώθηκε. Μια ομάδα έφτασε φέτος στη συλλογή τριών τροπαίων, ενώ πέντε ακόμη έκαναν νταμπλ. Ας τα πάρουμε όμως με τη σειρά...

Αρχίζουμε από την Ισπανία, όπου η Ρεάλ είχε τη σεζόν 2021-22 το πάνω χέρι. Οι Μαδριλένοι κατέκτησαν το πρωτάθλημα και το super cup, με την Μπαρτσελόνα να μένει μόνο με το κύπελλο. Από την άλλη, χωρίς κάποιον τίτλο τελείωσαν τη χρονιά οι Μπασκόνια και Βαλένθια.

λκξ

Στην Τουρκία, η Φενέρμπαχτσε στέφθηκε μεν πρωταθλήτρια, ωστόσο ο απολογισμός της Αναντολού Εφές ήταν σαφώς ανώτερος με τον τίτλο της Euroleague συν το κύπελλο.

Σε ο,τι αφορά τη χώρα μας, ο Ολυμπιακός έκανε το νταμπλ με πρωτάθλημα και κύπελλο, ενώ από την άλλη ο Παναθηναϊκός είχε πανηγυρίσει το super cup στο ξεκίνημα της σεζόν.

Στην Ιταλία, όλοι έμειναν ικανοποιημένοι. Η Βίρτους Μπολόνια πήρε το EuroCup -και κατ' επέκταση εξασφάλισε την πολυπόθητη συμμετοχή της στην Euroleague- αλλά και το super cup, με την Αρμάνι Μιλάνο να φτάνει στον στόχο του νταμπλ με πρωτάθλημα και κύπελλο.

κ,ξηκη

Απόλυτη κυριαρχία στην Γερμανία για την Άλμπα Βερολίνου με το τρίτο σερί πρωτάθλημα συν το κύπελλο, τη στιγμή που η Μπάγερν Μονάχου δεν κατάφερε να σηκώσει κάποια κούπα.

Στη Σερβία, ο Ερυθρός Αστέρας ήταν το... αφεντικό κι η μοναδική ομάδα της Euroleague που πήρε τρεις τίτλους μέσα στη σεζόν! Οι «ερυθρόλευκοι» αναδείχθηκαν πρωταθλητές στην ABA Liga, ενώ πήραν και το εγχώριο πρωτάθλημα και το κύπελλο. Στον αντίποδα, η Παρτίζαν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς τελείωσε δίχως τίτλο, κάτι που στον «Ζοτς», πιο συγκεκριμένα, συμβαίνει μόλις για τέταρτη σεζόν στην καριέρα του, σε 29 χρόνια.

Στην Γαλλία, η αυλαία έπεσε χθες (25/6) με τον τίτλο του πρωταθλήματος να καταλήγει στην Βιλερμπάν (για τρίτη διαδοχική σεζόν) και την Μονακό να μένει στο... μηδέν, ενώ σε Λιθουανία και Ισραήλ, οι Ζάλγκιρις και Μακάμπι περιορίστηκαν σε κύπελλο και league cup αντίστοιχα.