Όνειρο η «διαβολοβδομάδα» για τους Λιθουανούς

Οι Λιθουανοί (2-9) με την... φόρα που είχαν από την πρόσφατη νίκη τους με τον Παναθηναϊκό, κατόρθωσαν να επικρατήσουν και της Φενέρ με 86-75, στέλνοντας παράλληλα τους «πρασίνους» στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Η Ζάλγκιρις επέβαλε τον δικό της ρυθμό στο Κάουνας απέναντι στην Φενέρ, την οποία νίκησε με 86-75 και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της σε 11 αγωνιστικές της Euroleague. Οι Λιθουανοί πραγματοποίησαν εμφάνιση εκτός της... φετινής λογικής, που τους έβγαλε από τη θέση του ουραγού στη διοργάνωση.

H ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς είχε καλύτερο ξεκίνημα στην αναμέτρηση, με τον Μπούκερ να κάνει το 11-4 στο 4ο λεπτό, ωστόσο η Ζάλγκιρις με Κάβανο και Καλνιέτις απάντησε άμεσα για με σερί 5-0. Το υπόλοιπο του δεκαλέπτου κύλησε με τον ίδιο τρόπο με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στον πάγκο με το υπέρ τους 16-18.

Στα πρώτα δύο λεπτά της επόμενης περιόδου, το παιχνίδι άλλαξε... χέρια με τον Λεκαβίτσιους και τον Ουέμπστερ να φέρνουν μπροστά την Ζαλγκίρις με 2 (20-18), ενώ ο τελευταίος έστειλε το ματς το +5 για τους γηπεδούχους για πρώτη φορά στο 15'. Από το ισόπαλο 22-22 στο 7:23', ένα επιμέρους 16-7 οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 38-29. Λίγο νωρίτερα, η διαφορά είχε πιάσει διψήφια νούμερα για πρώτη φορά στον αγώνα, με τους Λιθουανούς να επιβεβαιώνουν την σωστή λειτουργία τους στο παρκέ.

Ο Αμερικανός γκαρντ των Τούρκων, τους έφερε μία ανάσα από την Ζάλγκιρις (64-62) στις αρχές της καθοριστικής περιόδου, η οποία με τρίποντα των Καλνιέτις και Ουλανόβας ανέκτησε τη διαφορά (70-62). Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού, η διαφορά όλο και μεγάλωνε, με τους παίκτες του Ζντοβτς να παρασύρουν τους αντιπάλους τους και τον Ουλανόβας να μοιάζει ασταμάτητος. Το ματς ολοκληρώθηκε στο 86-75 και έδωσε μία πειστική νίκη στην ομάδα του Κάουνας.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 38-29, 64-59, 86-75

Μετά το τέταρτο της ανάπαυλας, δύο τρίποντα του Στρέλνιεκς σε μικρό χρονικό διάστημα έγραψαν στον πίνακα το 48-33. Στο σημείο εκείνο, Βέσελι και Πολονάρα έλαβαν τα ηνία των Τούρκων και με τις δικές τους εμπνεύσεις έκλεισαν την «ψαλίδα» στο -8 (48-40). Ο Χένρι που ανέβασε ρυθμούς κρατούσε όρθια την Φενέρ σε ένα δεκάλεπτο που έληξε με 64-59.