Όρθια στη Γαλλία και αήττητη "διαβολοβδομάδα" από τη Βαλένθια!

Σε… τροχιά οκτάδας η Βαλένθια!

Μετά τη μεγάλη νίκη επί της Εφές, οι «νυχτερίδες» επικράτησαν 83-79 στην έδρα της Βιλερμπάν, για το 2/2 στη «διαβολοβδομάδα» και ανεβαίνοντας στο 9-10. Από την άλλη, οι Γάλλοι υποχώρησαν στο 6-13.

Κορυφαίοι για τους Ισπανούς ήταν οι Λόπεθ-Αρόστεγι και Ράντεμπο με 13 πόντους ο καθένας, ενώ από 11π. είχαν οι Πρέπελιτς και Φερνάντο.

Από την ASVEL, ξεχώρισαν οι Ντε Κολό και Καχούντι με 14π. και 13π. αντίστοιχα.

Το ματς
Μαζί ήταν οι δύο ομάδες στα πρώτα πέντε λεπτά (9-9). Στη συνέχεια, η Βαλένθια πήρε τα ηνία και ξέφυγε στο +7 (13-20), κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +6 (16-22).

Οι «νυχτερίδες» είχαν το προβάδισμα και στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, με τη Βιλερμπάν να ήταν κοντά (22-26). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Ισπανοί πάτησαν το… γκάζι και με πολυφωνία στην επίθεση εκτόξευσαν τη διαφορά στο +20 (25-45), στο 16’. Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με Ντιό και Ντε Κολό, αλλά η Βαλένθια πήγε στα αποδυτήρια με το +15 (37-52).

Εκρηκτικό ξεκίνημα της Βιλερμπάν στο δεύτερο μέρος και με την επίθεσή της να είχε πάρει… φωτιά κατάφερε να περάσει μπροστά (57-56), στο 27’. Στα επόμενα λεπτά, η Βαλένθια αντέδρασε και πήρε το προβάδισμα (60-62), στο τέλος τρίτης περιόδου.

Με σερί τρίποντα μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, για το +6 (62-68), με τους Γάλλους να απαντούν αρχικά για την ισοφάριση (68-68) και στη συνέχεια για το προβάδισμα (72-71), στο 36’. Με ένα ξέσπασμά της, η Βαλένθια ξέφυγε στο +7 (72-79), στο 38’. Ο Ντε Κολό έφερε το ματς στον πόντο (78-79), αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα οι «νυχτερίδες» διατήρησαν την ψυχραιμία τους και πήραν τη νίκη με το τελικό 79-83.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 37-52, 60-62, 79-83