Πήρε το θρίλερ με τον Ερυθρό Αστέρα η ατσάλινη Ζαλγκίρις!

Λύγισε και τον Ερυθρό Αστέρα η Ζαλγκίρις. Κάνοντας τρομερό come back στην τελευταία περίοδο με επιμέρους σκορ 21-10, οι Λιθουανοί επικράτησαν 71-66, φτάνοντας σε 4η σερί νίκη.

Οι Λιθουανοί επικράτησαν 71-66 των Σέρβων εντός έδρας, σημειώνοντας την 4η διαδοχική νίκη τους στην Ευρωλίγκα, με την οποία πήγαν στο 12-8, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 10-10.

«Έβρεξε» τρίποντα στο Κάουνας με τους νικητές να έχουν 16/31 και τους ηττημένους 21/39. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα δύο δεκάλεπτα, αλλά η ομάδα του Ιβάνοβιτς έκανε τρομερή αντεπίθεση από το -12 στην 3η περίοδο με επιμέρους 12-26. Μάλιστα, ήταν στο +7 πέντε λεπτά πριν το τέλος του ματς, αλλά η Ζαλγκίρις, η οποία έκανε 21-10 στην 4η περίοδο, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη.
Τρομερή δουλειά από τον Ουλάνοβας, ο οποίος βγήκε μπροστά στα δύσκολα και ήταν μάλιστα ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 13 πόντους, έχοντας 5 ριμπάουντ, αλλά και 6 ασίστ, αλλά και 5 λάθη. Από 10 σημείωσαν Πολονάρα και Σμιτς.

Για τους ηττημένους ήταν εξαιρετικός και πάλι ο Πετρούσεφ, καθώς με 16 πόντους (7/9 δίποντα) ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα, έχοντας 3 ριμπάουντ. Ο Νέντοβιτς σημείωσε 11 πόντους με 4/11 δίποντα, ενώ ο Βιλντόσα είχε 9 πόντους με 4 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Το ματς
Καλύτερο ξεκίνημα για τη Ζαλγκίρις που με καλάθια από Μπραζντέικις και Ντίμσα έκανε το 4-0, ενώ το καλάθι του Σμιτς έπειτα από την αντίδραση των φιλοξενούμενων έγραψε το 12-5 στα 5:52 με τον Λετονό να φτάνει σε εκείνο το σημείο τους έξι πόντους. Ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε πόντους με ψηλά κορμιά (Κούζμιτς, Πετρούσεφ), μειώνοντας σε 12-9. Με τον Σμιτς να παραμένει ζεστός και τον Μπουτκεβίτσιους να μπαίνει στην εξίσωση, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +9 (18-9) στο 01:35, με τις ελεύθερες βολές του Λεκαβίτσιους. Ο Νέντοβιτς με καλάθι σχεδόν στην εκπνοή του α’ δεκαλέπτου μείωσε σε 20-14.

Στο β’ δεκάλεπτο άρχισε να γίνεται παράγοντας του αγώνας ο εκ των κορυφαίων της Ζαλγκίρις στο ματς, Ακίλε Πολονάρα, κάνοντας το 30-18 στα 6:37, με οκτώ σερί πόντους. Ο Βιλντόσα άρχισε να ζεσταίνεται και ο Αστέρας πλησίασε στους τέσσερις με το 32-28 στα 3:33. Οι γηπεδούχοι πήγαν με προίκα το +8 στα αποδυτήρια, με καλάθι του Λεκαβίτσιους στα 16’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Ερυθρός έδειξε αποφασιστικότητα για επιστροφή με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, με τους Μπέντιλ, Νέντοβιτς και Βιλντόσα μπροστάρηδες, μειώνοντας σε 42-41. Ο Λεκαβίτσιους έστειλε τη Ζαλγκίρις στο +5 στα 3:31, ενώ το καλάθι του Λαζάρεβιτς έφερε σε απόσταση αναπνοής τον Ερυθρό μετά από ώρα, 50-49 (2:00), ενώ ο Πετρούσεφ έδωσε προβάδισμα αμέσως μετά (50-51). Από τα χέρια του Ντόμπριτς ο Ερυθρός έφυγε στο +6 (50-56) λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου.

Ο Ουλάνοβας ήταν εκεί και πάλι, δίνοντας το +6 με δύο σερί τρίποντα, κάνοντας το 70-64 στα 36’’ πριν το τέλος. Ο Νέντοβιτς μείωσε σε 70-66 με το τελευταίο καλάθι της ομάδας του στο ματς, αφού στη συνέχεια ο Ουλάνοβιτς διαμόρφωσε το τελικός σκορ με βολή.Ο Νέντοβιτς αστόχησε σε τρίποντο στο τέλος και η Ζαλγκίρις πανηγύρισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 38-30, 50-56, 71-66