Ρεάλ - Βαλένθια 77-93: Την ισοπέδωσε!

Η Βαλένθια προηγήθηκε ακόμα και με 25 πόντους στο 33' κι εν τέλει επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης με σκορ 77-93, έχοντας ως MVP τον ασταμάτητο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς κι αφήνοντας τη «Βασίλισσα» χωρίς νίκη στην EuroLeague!

O Σέρχιο Γιουλ επέστρεψε στην αγωνιστική δράση όμως η Ρεάλ παραδόθηκε στις ορέξεις της Βαλένθια που ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της στο β' ημίχρονο, χωρίς να αφήσει περιθώρια αμφισβήτησης στην ομάδα του Πάμπλο Λάσο που έπεσε στο 0-2 στην κατάταξη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Φακούντο Καμπάτσο ηγήθηκε επιθετικά της Ρεάλ Μαδρίτης στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο WiZink Center, σκοράροντας πίσω από τα 6μ.75 για το 19-14 στο 8:12 και φτάνοντας τους 8 πόντους με 2/2 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 19-17 ενώ ο Άντονι Ράντολφ ανέβασε τη διαφορά στο +8 (29-22, 12:51) πριν από την αντεπίθεση της Βαλένθια. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν αρχικώς σε 29-29 με τον Σαν Εμετέριο και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 39-44 με μπροστάρη τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς.

Ο Μαυροβούνιος συνέχισε με το γκάζι πατημένο στο δεύτερο ημίχρονο, διατηρώντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 49-63 στο 27:24. Η Βαλένθια προηγήθηκε με 51-68 με τον Ντέρικ Ουίλιαμς κι έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 53-68, κάνοντας επιμέρους σκορ 14-24. Μάλιστα ο Λουί Λαϊμπερί εκτόξευσε τη διαφορά στο +25, σκοράροντας για το 55-80 στο 33' για τη Βαλένθια που επέβαλε τον ρυθμό της, εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιλογές της Ρεάλ και διπλασίασε τις νίκες της στη regular season, αφήνοντας τη «Βασίλισσα» στο 0-2!

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς έπαιξε με τη... βελόνα στο κόκκινο, έχοντας 24 πόντους με 6/9 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 18:58!

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Άντονι Ράντολφ έμεινε στους 4 πόντους με 1/5 σουτ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Νίκολα Κάλινιτς είχε 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 23:54.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Βαλένθια στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου έκανε επιμέρους σκορ 14-24 και προηγήθηκε με 53-68 στο 30'.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ρεάλ την κατάρρευση στο β' ημίχρονο, η Βαλένθια τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 39-44, 53-68, 77-93.