Άνετη και ωραία στην κορυφή η Ρεάλ!

Η Ρεάλ Μαδρίτης δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, στη συνέχεια όμως πάτησε «γκάζι» φτάνοντας άνετα στη νίκη 79-67 επί του Ερυθρού Αστέρα και την κορυφή της Euroleague.

Απτόητη συνέχισε την πορεία της στη φετινή Euroleague η Ρεάλ Μαδρίτης επικρατώντας με άνετα 79-67 του Ερυθρού Αστέρα στο «WiZink Center» για την 11η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Οι Μαδριλένοι ζορίστηκαν στο πρώτο ημίχρονο από τους φιλοξενούμενους, ωστόσο στην επανάληψη πάτησαν το «γκάζι» και έφτασαν στο 9ο ροζ φύλλο αγώνα της σεζόν και στην κορυφή της Euroleague πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ!
Κορυφαίοι για τους νικητές οι ψηλοί, Ταβάρες και Πουαριέ με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από κοντά ακολούθησε και ο Χάνγκα με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους Σέρβους ξεχώρισε ο Χόλινς με 16 πόντους.
Το ματς:
Όπως συνηθίζει στα φετινά παιχνίδια της, έτσι και απόψε η Ρεάλ μπήκε δυναμικά από την αρχή του αγώνα, και χάρη σε ένα σερί 9-0 προηγήθηκε με 14-5 στο 6'. Σε αυτό το σημείο του αγώνα όμως η επίθεση των Ισπανών «κόλλησε», με αποτέλεσμα ο Ερυθρός Αστέρας να κλείσει το δεκάλεπτο στο -3 και το 16-13.

Μέσω της άμυνάς τους οι Σέρβοι συνέχισαν να βάζουν «πονοκεφάλους» στους γηπεδούχους, οι οποίοι με τη σειρά τους αδυνατούσαν να χτίσουν μια διαφορά και να ξεφύγουν στο σκορ. Ενδεικτικό είναι πως το προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξε επτά φορές χέρια, ενώ ισάριθμες ήταν η περιπτώσεις που το ταμπλό έγραψε το ίδιο σκορ και για τις δύο. Ο Ερυθρός έπαιρνε «άριστα» μέχρι εκείνο το σημείο, κρατώντας τη Ρεάλ μόλις στους 32 πόντους στο ημίχρονο (32-32).

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο όμως δεν ήταν διατεθειμένη να πέσει θύμα έκπληξης, μπαίνοντας αποφασισμένη στο δεύτερο μέρος αποφασισμένη να καθαρίσει από νωρίς την... μπουγάδα. Με τους Ταβάρες και Ερτέλ να ηγούνται των επιθετικών προσπαθειών, η Ρεάλ έτρεξε ένα εντυπωσιακό σερί 13-2, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +12 για το 50-38 στο 27', ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με 57-46.
Οι Ισπανοί είχαν χτίσει μομέντουμ, και παίζοντας με κεκτημένη ταχύτητα εκτόξευσαν τη διαφορά μέχρι και τους 19 πόντους στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου (68-49 και λίγο αργότερα 70-51). Κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, με τον Ερυθρό να μαζεύει τη διαφορά στο φινάλε για το τελικό 79-67.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 32-32, 57-46, 79-67