Κυριαρχική Ρεάλ έπνιξε τον Ερυθρό Αστέρα και άλωσε τη «Χάλα Πιονίρ»!

Η Ρεάλ Μαδρίτης με άμυνα για σεμινάριο πέρασε «αέρα» από τη Χάλα Πιονίρ, νικώντας άνετα με σκορ 79-59 τον Ερυθρό Αστέρα και παραμένοντας ισόβαθμη στην κορυφή της Ευρωλίγκας.

Το ματς

Οι Ισπανοί ανεπηρέαστοι από την «καυτή» Χάλα Πιονίρ μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο ματς, και πήγαν πολύ γρήγορα με Μούσα και Ταβάρες στο +7 (5-12).

Οι γηπεδούχοι με τον Νέντοβιτς να ξυπνά και να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους αντέδρασαν και μείωσαν στον 1 (13-14), όμως οι Μαδριλένοι έκλεισαν με ξέσπασμα Μούσα και Κορνελί το πρώτο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στο +9 (16-25).

Η κατάσταση επιδεινώθηκε για τον Ερυθρό Αστέρα στη δεύτερη περίοδο, με τον Μούσα να είναι ασταμάτητος και να υπογράφει το +14 της Ρεάλ (17-31).

Κάπου εκεί, οι γηπεδούχοι και πάλι με «σημαία» τον Νέντοβιτς ξεκίνησαν να ροκανίζουν τη διαφορά, μειώνοντας στους 5 (29-34), πριν ο Πετρούσεφ μειώσει στους 4 (32-36). Τελικά, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο χαμηλό σκορ 34-38.

Η αντίδραση του Ερυθρού με πρωταγωνιστή πλέον τον Πετρούσεφ πιστοποιήθηκε με την έναρξη του δευτέρου μέρους, όταν οι Σέρβοι πέρασαν μπροστά με 4 (42-38), πριν ο Κούζμιτς τους στείλέι και στο +5 (47-42).

Το παιχνίδι πήρε πλέον τη μορφή ντέρμπι, με τους Ισπανούς να έχουν ξανά απάντηση, να περνούν και πάλι μπροστά με 6 (49-55) και τελικά να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα (51-57).

Η τέταρτη περίοδος ανήκε καθολικά στους φιλοξενούμενους. Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε με το «μαχαίρι στα δόντια» και ξεκίνησε το δεκάλεπτο με ένα σερί 12-0 δια χειρός Μούσα, Ταβάρες και Κορνελί, ξεφεύγοντας για πρώτη φορά με +18 (51-69).

Από εκεί και πέρα, τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικά, με την ομάδα του Τσους Ματέο να ελέγχει το παιχνίδι και να φτάνει στην άνετη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 34-38, 51-57, 59-79