Σίφουνας η Αρμάνι

Η Αρμάνι Μιλάνο έχει πάρει φόρα και υπέταξε με ανατροπή και την Μπαρτσελόνα (83-70) χάρη στο 31-12 της 4ης περιόδου και τον σεληνιασμένο Σέρχιο Ροντρίγκεθ (17π. με 5 τρίποντα και 7 ασίστ). Στην κορυφή με 5-1 και οι δύο ομάδες πλέον.

Μία ακόμα μεγάλη νίκη πανηγύρισε η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα, η οποία έπιασε την Μπαρτσελόνα και την ΤΣΣΚΑ στην κορυφή της βαθμολογίας της Euroleague με ρεκόρ 5-1. Οι Ιταλοί ήταν σταθερά πίσω στο σκορ, όμως ο vintage Λουίς Σκόλα (14π., 9ρ.), τα τρίποντα του Αμεντέο Ντέλα Βάλε και ο συγκλονιστικός Σέρχιο Ροντρίγκεθ (17π. με 5/9 τρίποντα και 7 ασίστ) ήταν αρκετά, ώστε να έρθει το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ της τέταρτης περιόδου (31-12) και να φέρει μαζί του και το θετικό αποτέλεσμα.
Από την άλλη, οι «μπλαουγκράνα» δεν είχαν επιθετικό ρυθμό, όμως έχασαν λόγω της άμυνάς τους και συγκεκριμένα εξαιτάις των 53π. που δέχτηκαν στην επανάληψη. Ο Μπράντον Ντέιβις έβαλε 15 πόντους, όμως δέχτηκε ένα χτύπημα στην τέταρτη περίοδο και έμεινε στον πάγκο στα τελευταία λεπτά.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο ματς με 0/4 εντός πεδιάς και 4 γρήγορα λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκε η Μπαρτσελόνα για το 0-7 στο 5'. Η Αρμάνι μάζεψε τη διαφορά (15-17 στο 9'), όμως το δεκάλεπτο τελείωσε με τρίποντο του Άλεξ Αμπρίνες (15-20), σε μια περίοδο απόλυτης κυριαρχίας του Μπράντον Ντέιβις (11π.).

Η ιταλική άμυνα έσφιξε και οι Μίτσοφ - Γκουντάιτις βγήκαν μπροστά στην επίθεση για το 30-32 στο 18'. Όμως, ένα καλό δίλεπτο των Καταλανών και ένα 5-0 δια χειρός Νίκολα Μίροτιτς (οι πρώτοι του πόντοι στο ματς) διαμόρφωσαν το 30-37 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα είχαν τα ψυχικά αποθέματα για να... γυρίσουν άλλη μια φορά στο ματς και να κάνουν την ανατροπή με επιμέρους σκορ 16-7 (46-44 στο 25'). Και πάλι, όμως, η «Μπάρτσα» βρήκε απαντήσεις με τρίποντα των Χίγκινς (και φάουλ) και Ντιλέινι (46-51). Όσο περνούσε η τρίτη περίοδος η άμυνα των φιλοξενούμενων βελτιωνόταν και τα κλεψίματα έφεραν εύκολους πόντους στο τρανζίσιον, με τον Κάιλ Κούριτς να κάνει ένα βήμα προς τα μπροστά για το 52-58 του 30'.

Με 06:40 για το τέλος ο 39χρονος Λουίς Σκόλα έτρεξε όλο το γήπεδο και με γκολ - φάουλ ισοφάρισε για τους Ιταλούς (58-58). Σε εκείνο το σημείο ο Αμεντέο Ντέλα Βάλε πήρε την... μπαγκέτα και με δύο τρίποντα άλλαξε πλήρως την κατάσταση (64-60 στο 36' με 12-2 επιμέρους σκορ), την ώρα που ο Ντέιβις δέχτηκε ένα χτύπημα και πήγε στον πάγκο. Η παρατεταμένη αστοχία της Μπαρτσελόνα σταμάτησε με το τρίποντο του Μίροτις στο 38' (66-64), αλλά ο Σέρχι Ροντρίγκεθ είχε άμεση απάντηση με τρίποντο (69-64) και ασίστ για το +7 (71-64, 109'' πριν από το τέλος). Ο Κούριτς βρήκε ένα μεγάλο τρίποντο, αλλά ο σεληνιασμένος Σέρχι απάντησε ξανά για να... τελειώσει το παιχνίδι (83-70 τελικό).

Τα Δεκάλεπτα: 15-20, 30-37, 52-58, 83-70