Έριξε τεσσάρα η Άρσεναλ! (στιγμιότυπα)

Η Άρσεναλ μέσα σε 24' κλείδωσε την πρόκριση κόντρα στην Σλάβια στην Πράγα της οποίας επικράτησε με 4-0 και θα αντιμετωπίσει την Βιγιαρεάλ στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η Σλάβια Πράγας απέκλεισε την Λέστερ αλλά και την εξαιρετικά φορμαρισμένη Ρέιντζερς, ενώ στο πρώτο παιχνίδι με την Άρσεναλ ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστική και έφυγε με την ισοπαλία από το Έμιρειτς. Στο σημερινό παιχνίδι ωστόσο η ομάδα του Αρτέτα δεν είχε όρεξη για... αστεία και μέσα σε 24' κλείδωσε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι «κανονιέρηδες» ήταν εξαιρετικοί και μέσα σε δέκα λεπτά πέτυχαν τρία γκολ, ενώ ο Σμιθ Ρόουβ είδε το τέρμα του να ακυρώνεται ως οφσάιντ (14'). Ενώ ο Πεπέ τέσσερα λεπτά μετά με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Άγγλου, ενώ οι Λακαζέτ (με πέναλτι) και Σακά (21'-24') διαμόρφωσαν το τελικό 0-3 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Γάλλος φορ κάλυψε το κενό του Ομπαμεγιάνγκ επάξια πετυχαίνοντας το τελικό 0-4 στο 77ο λεπτό σφραγίζοντας την εμφατική νίκη πρόκριση της Άρσεναλ στους «4» του Europa League για δεύτερη φορά σε τρία χρόνια, εκεί που θα βρει την Βιγιαρεάλ.