Βήμα πρόκρισης για Ρόμα

Ζορίστηκε αλλά πέρασε με 2-1 από το Ελσίνκι η Ρόμα, που πάει για... τελικό την επόμενη εβδομάδα ενάντια στη Λουντογκόρετς.

Το υπέροχο γκολ του Τάσου Μπακασέτα δεν έφτασε στην Τράμπζονσπορ, που ηττήθηκε 2-1 από τον Ερυθρό Αστέρα και έμπλεξε, την ώρα που η Φερεντσβάρος έπαιρνε την πρόκριση χάρη στο 1-1 με τη Μονακό!

Τέλος, η Στουρμ Γκρατς σόκαρε με 1-0 τη Φέγενορντ και... βλέπει πρόκριση.

3ος Όμιλος

Τα αποτελέσματα

Λουντογκόρετς-Μπέτις 0-1
Ελσίνκι-Ρόμα 1-2

Για... τελικό ετοιμάζεται την επόμενη εβδομάδα η Ρόμα, που νίκησε 2-1 το Ελσίνκι εκτός έδρας και κάπως έτσι έπιασε τη Λουντογκόρετς στη 2η θέση του ομίλου - με τους Ρωμαίους να υποδέχονται τους Βουλγαρους στο «Ολίμπικο».

Οι Βούλγαροι ηττήθηκαν νωρίτερα 1-0 από την Μπέτις και έδωσαν ελπίδες στους «τζαλορόσι», που είδαν τον Έιμπραχαμ (41') να ανοίγει το σκορ, τον Χετεμάι να ισοφαρίσει στο 54' και το αυτογκόλ του Χόσκονεν στο 62' να τους δίνει τους τρεις βαθμούς.

Στουρμ Γκρατς-Φέγενορντ 1-0

Παραμένει μπλεγμένη η κατάσταση στον 6ο όμιλο, καθώς η Στουρμ Γκρατς σόκαρε τη Φέγενορντ με γκολ του Κιτεϊσβίλι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Νωρίτερα, το 2-1 της Λάτσιο επί της Μίντιλαντ την έφερε στην κορυφή, ωστόσο όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική και στις αναμετρήσεις Μίντιλαντ-Στουρμ Γκρατς και Φέγενορντ-Λάτσιο.

Φερεντσβάρος-Μονακό 1-1

Σπουδαία πρόκριση πανηγύρισε η Φερεντσβάρος, που με γκολ του Ζακάριασεν στο 81ο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1 τη Μονακό (που είχε προηγηθεί με τον Μπεν Γεντέρ) και παρέμεινε στην κορυφή.

Στο Βελιγράδι, το πανέμορφο γκολ του Τάσου Μπακασέτα στο 39' δεν έφτασε στην Τράμπζονσπορ, που έχασε 2-1 από τον Ερυθρό Αστέρα - για τον οποίον βρήκαν δίχτυα οι Κάταi (37') και Πέσιτς (64').

1.Φερεντσβάρος 10 (8-8)
2.Μονακό 7 (5-7)
3.Τράμπζονσπορ 6 (10-9)
4.Ερυθρός Αστέρας 6 (8-7)