«Βόλτα» στην Πόλη με εκπληκτικό Μίροτιτς!

Η Μπαρτσελόνα... έπνιξε κατά διαστήματα την Εφές και με πρωταγωνιστή τον εκπληκτικό Μίροτιτς (24 πόντοι), πέρασε με 74-64 από την Τουρκία στην πρεμιέρα της στη Εuroleague.

Όλος ο κόσμος περίμενε να δει την Μπαρτσελόνα με τις εντυπωσιακές μεταγραφές μέσα στο καλοκαίρι και οι Καταλανοί έδωσαν μια πρώτη γεύση των δυνατοτήτων τους μέσα στην Πόλη.

Η ομάδα του Πέσιτς με έναν απίθανο Μίροτιτς (24 πόντοι με 4/8 τρίποντα) επικράτησε της Εφές με 64-74.

Για τους Τούρκους δεν έπαιξαν οι Λάρκιν και Μοερμάν.

Το ματς

Ο Πίτερς ξεκίνησε εντυπωσιακά και πέτυχε 8 όντους σε 7 λεπτά, γράφοντας το 12-10 για την Εφές. Η Μπαρτσελόνα βρήκε πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Μίροτιτς και προηγήθηκε με 14-19 στο 9”, με τον πρώην ΝΒΑer να μετρά 6 πόντους. Ο Μίσιτς μπήκε μουδιασμένος και είχε 0/5 τρίποντα στην πρώτη περίοδο.

Το τρίποντο του Οριόλα έκανε το 16-25 στο 12',με την Μπαρτσελόνα να παίρνει την μεγαλύτερη διαφορά της στο παιχνίδι. Οι Τούρκοι αντιμετώπιζαν πολλά προβλήματα με την άμυνα των Καταλανών. Η Εφές αδυνατούσε να πλησιάσει, με τον Οριόλα να σκοράρει για το 20-31. Ο Μίτσιτς το μόνο που κατάφερε ήταν να κάνει το 26-37 στο ημίχρονο. Η ομάδα του Αταμάν είχε 2/17 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά.

Μίτσιτς και Μίροτιτς το πήραν προσωπικά και με δικά τους καλάθια έγινε το 35-47. Μετά από ώρα η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο (40-49) χάρη στο τρίποντο του Πίτερς στο 25'. Η Εφές επέστρεψε για τα καλά στο ματς, αφού ο Σίνγκλετον με 2/2 βολές έγραψε το 46-49.

Η Μπάρτσα πάτησε γκάζι και με τον Τόμιτς έκανε το 46-56 στο 34'. Ο Ντιλείνι με μεγάλο τρίποντο έκανε το 53-66, 3 λεπτά για το τέλος. Ο Μίροτιτς με δικό του τρίποντο έγραψε το 55-69, αλλά ο Μίτσιτς απάντησε στο 39" για το 61-71. Ο Μίροτιτς με τρίποντο από τη γωνία, καθάρισε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 26-37, 46-49, 64-74