Η Σλάβια επιβλήθηκε της Ντνίπρο, νίκη πρόκρισης για Σέριφ

Η Σλάβια υπέταξε την Ντνίπρο και βρίσκεται με το 1,5 πόδι στα playoffs του Europa League. Άνετα η Σέριφ του Κώστα Αποστολάκη κόντρα στην ΜΠΑΤΕ.

Η Σλάβια επικράτησε με 3-0 της Ντνίπρο στην Πράγα για τον πρώτο αγώνα του 3ου προκριματικού γύρου του Europa League και βρίσκεται με το ένα βήμα στην επόμενη φάση.

Οι Τσέχοι προηγήθηκαν με δύο γκολ του Ίβαν Σρανζ στο 1ο ημίχρονο και παρά την αποβολή του Ίγκο Όγκμπου, βρήκαν και τρίτο γκολ με τον Κόνραντ Βάλεμ στο 2ο μέρος. Οι Ουκρανοί, δίχως τον Αρτέμ Ντόβμπικ πλέον, που είχε δυσκολέψει τον Παναθηναϊκό, δεν κατάφεραν να απειλήσουν.

Στο "Τόφικ Μπαχράμοβ" στο Αζερμπαϊτζάν, η Γκαράμπαγ επικράτησε δύσκολα με 2-1 της Ελσίνκι του Γιώργου Κανελλόπουλου (στο 90+2' έδωσε τη θέση του στον Περπαρίμ Χετεμάι). Ο Λεάντρο Αντράντε άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, αλλά η "χρυσή" αλλαγή των φιλοξενουμένων, Άντονι Ολουσάνια, σκόραρε στο 77', πέντε λεπτά έπειτα από την είσοδό του στο γήπεδο. Τη λύση για τους Αζέρους έδωσε ο Ζουνίνιο στο 85'.

Η Σέριφ έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση, αφού επιβλήθηκε με 5-1 της ΜΠΑΤΕ στο Τίρασπολ. Η ομάδα του Κώστα Αποστολάκη (έπαιξε δεξί φουλ μπακ μέχρι να βγει στο 81') βρήκε δύο γκολ στο πρώτο ημίωρο με τους Ντέιβιντ Ανκέγε και Σεντρίκ Μπαντολό.

Ο Ανκέγε σκόραρε με την έναρξη του 2ου μέρους και παρά τη μείωση του σκορ, δύο γκολ του Μομό Γιανσανέ στις καθυστερήσεις ολοκλήρωσαν τον θρίαμβο.

Τα αποτελέσματα του 3ου προκριματικού γύρου:

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Αστανά (Καζακστάν) - Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) 2-1 (40' Τομάσεβιτς, 53' Μαρότσκιν / 34' Σονκό Σούντμπεργκ)
Ζάλγκιρις Βίλνιους (Λιθουανία) - Χέκεν (Σουηδία) 1-3 (85' Χνιντ / 38', 47' Χρστιτς, 70' Ρίγκαρντ)
Γκαράμπαγ (Αζερμπαϊτζάν) - Ελσίνκι (Φινλανδία) 1-1 (55' Αντράντε / 77' Ολουσάνια)
Σέριφ (Μολδαβία) - ΜΠΑΤΕ (Λευκορωσία) 5-1 (12', 47' Ανκέγε, 32' Μπαντολό, 90+3', 90+8' Γιανσανέ / 50' Μπαν)
10/08 22:00 Ζρίνσκι (Βοσνία-Ερζεγοβίνη) - Μπρέινταμπλικ