Στους "4" η ΙΝΤΕΡ!

Η Ίντερ νίκησε με 2-1 τη Λεβερκούζεν και προκρίθηκε στους "4" του Γιουρόπα Λιγκ. Σαχτάρ ή Βασιλεία, θα βρεθεί στο... δρόμο της. Οι νερατζούρι σημείωσαν δύο γκολ σε έξι λεπτά, στο 15' με Μπαρέλα και στο 21' με Λουκάκου. Μείωσε για το τελικό 2-1 ο Χάβερτς στο 24'.

Το live του αγώνα:

1' Έναρξη αναμέτρησης...

6' Ο Ντ' Αμπρόζιο βρέθηκε μόνος από τα δεξιά, αλλά ο Σίντγκραβεν έτρεξε για να τον κόψει.

8' Η κατοχή παραμένει στην Μπάγερ που προσπαθεί να διασπάσει το υψηλό πρέσινγκ των νερατζούρι.

12' Η Ίντερ αμύνεται σωστά και απορροφά την πίεση των Γερμανών, ενώ προσπαθεί στην κόντρα.

15' ΓΚΟΛ 1-0 η Ίντερ. Ο Μπαρέλα κάνει το 1-0 για την Ίντερ με σουτ του Ιταλού στο όριο της περιοχής. Είχε προηγηθεί ένα αποτυχημένο γύρισμα του Λουκάκου.

20' Ευκαιρία για την Ίντερ, ο οποίος υποδέχθηκε την μπάλα στην περιοχή, πλάσαρε πάνω στα σώματα όμως.

21' ΓΚΟΛ 2-0 η Ίντερ. Ο Λουκάκου έκανε το 2-0 απέναντι στις ασπιρίνες. Έμεινε όρθιος απέναντι στην πίεση του Ταπσόμπα και σκόραρε για τους νερατζούρι.

23' Μεγάλη ευκαιρία για την Ίντερ. Ο Λουκάκου βρέθηκε απέναντι από τον Χραντέκι, αλλά ο γκολκίπερ των ασπιρίνων έδιωξε.

24' ΓΚΟΛ 2-1 μειώνει η Λεβερκούζεν. Ο Χάβερτς απαντά στο 2-0 της Ίντερ και μειώνει με πλασέ από κοντά.

25' Αρχικά ο διαιτητής έδωσε πέναλτι για χέρι του Σίντγκραβεν, αλλά διορθώνει την απόφασή του μετά την εξέταση του VAR.

37' Πιέζει η Λεβερκούζεν, η οποία προσπαθεί να "τρέξει" την Ίντερ.

Ημίχρονο στην αναμέτρηση: Ίντερ - Λεβερκούζεν 2-1

47' Ο Χάβερτς ανοίγει στον Ντιαμπί στα αριστέρα, εκείνος βγάζει μία σέντρα, αλλά εκεί που σημάδευσε  βρισκόταν μόνο ο Γιάνγκ.

50' Ο Γκαλιαρντίνι γίνεται αποδέκτης της μπάλας, πλάσαρε, αλλά η μπάλα σταμάτησε πάνω στον Λουκάκου λειτουργώντας σαν αμυντικός της Λεβερκούζεν.

58' Ο Ντεμιρμπάι μπήκε στην περιοχή, αλλά κόπηκε από τους νερατζούρι. Πιέζουν οι ασπιρίνες τα τελευταία λεπτά.

61'Σουτ του Ντεμιρμπάι, έπειτα από λάθος του Μπαρέλα, έδιωξε ο Χαντάνοβι

62'Ο Λαουτάρο  μπαίνει μέσα στην περιοχή, κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα περνάει άουτ.

71' Μακρινό σουτ του Ντιαμπί στα σώματα. Σειρά της Λεβερκούζεν να πιέσει.

72'Ο Γιανγκ πέφτει στα πόδια του Ντιαμπί και απομακρύνει πριν γίνει απειλητικός.

79' Μπαλιά του Μπέιλι, Χάβερτς και Φόλαντ δεν κατάφεραν να βρεθούν στην πορεία της μπάλας για να την στείλουν στα δίχτυα.

76' Σπουδαία ευκαιρία για την Ίντερ, με τον Χραντέτσκι να απαντά στο σουτ του Μόζες.

90'Ο διαιτητής δείχνει πέναλτι για κράτημα στον Έρικσεν, αλλά ένα χέρι που προηγήθηκε οδήγησε στην ακύρωσή του μετά από προβολη VAR.

90+2' Εξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

90+6'Ο Λουκάκου έκανε την προσπάθεια από τα δεξιά, αλλά έκανε επιθετικό φάουλ στην προσπάθειά του.

ΤΕΛΟΣ

Ίντερ (Κόντε): Χαντάνοβιτς, Γοδίν, Ντε Φρέι, Μπαστόνι, Ντ' Αμπρόζιο, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Γκαλιαρντίνι, Γιανγκ, Λουκάκου, Μαρτίνες

Λεβερκούζεν (Μποζ): Χραντέκι, Λ. Μπέντερ, Τα, Ταπσόμπα, Σινγκράβεν, Μπαουμγκάρντλινγκερ, Παλάσιος, Χάβερτς, Ντέμιρμπαϊ, Ντιαμπί, Φόλαντ