Europa League: Νίκη με... ζόρι για τη Λίβερπουλ, ακάθεκτες Ρόμα και Λεβερκούζεν

Με βασικό τον Κώστα Τσιμίκα η Λίβερπουλ δυσκολεύτηκε αλλά λύγισε με 2-0 την Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ με «υπογραφές» Χράφενμπερχ - Ζότα. Τεσσάρα για τη Ρόμα, το 2Χ2 η Λεβερκούζεν.

Πρώτο ευρωπαϊκό ματς στο «Ανφιλντ», πρώτη νίκη για την Λίβερπουλ. Με τον Κώστα Τσιμίκα να ξεκινά ξανά βασικός σε αγώνα Europa League, οι Reds επικράτησαν 2-0 της αξιόμαχης Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ κι έκανε το 2Χ2 στον όμιλο. Τον δρόμο της νίκης άνοιξε ο Χράφενμπερχ στο 44΄οταν έπειτα από ασταθή επέμβαση του αντίπαλου κίπερ ο Ολλανδός πήρε το ριμπάουντ και άνοιξε λογαριασμό με την κόκκινη φανέλα. Το τρίποντο σφράγισε στις καθυστερήσεις ο Ζότα που πλάσαρε άψογα στο τετ-ατετ για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Την ίδια ώρα η Τουλούζ λύγισε τη Λίντσερ με 1-0 για να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στον όμιλο. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Σουάζο στο 31΄, ανεβάζοντας τους Γάλλους στη δεύτερη θέση.

7ος Όμιλος
Μάχη για δύο για την κορυφή του 7ου Ομίλου του Europa League. Η Ρόμα διέλυσε τη Σερβέτ με 4-0, η Σλάβια Πράγας συνέτριψε τη Σέριφ Τιρασπόλ με 6-0 και αμφότερες έκαναν το 2/2, έφτασαν τους έξι βαθμούς και άφησαν τους αντιπάλους τους στο μηδέν. Στο Ολίμπικο η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο προηγήθηκε στο 21'. Ο Τσέλικ έκανε το γύρισαμα, ο Λουκάκου εκτέλεσε η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος οι Τζιαλορόσι πάτησαν... γκάζι και καθάρισαν το ματς. Μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα του δεύτερου ημιχρόνου ο Πελεγκρίνι πήρε την κεφαλιά έξω από την περιοχή και ο Μπελότι με διαγώνιο τελείωμα έδωσα «αέρα» δυο τερμάτων στην ομάδα του. Στο 52' ο δημιουργός του δεύτερου γκολ έγινε εκτελεστής. Ο Τσέλικ έδωσε δεύτερη ασίστ και ο Πελεγκρίνι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 59' ο Παρέδες εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μπελότι με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Στην Πράγα η Σλάβια έκανε... πάρτι με «καλεσμένη» τη Σέριφ Τιρασπόλ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δυο γκολ από νωρίς με τον Τσιτίλ (4') και τον Ογκμπού (7'). Στο 39' μετά από προσπάθεια του Ζαφείρη ο Γκαρανάγκα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Οι Τσέχοι βρήκαν γρήγορο γκολ και στο δεύτερο μέρος, στο 47', με τον Σραντζ. Στο 58' ο Ντουντέρα έβαλε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ και στο 71' ο Τσιτίλ με δεύτερο προσωπικό γκολ έκανε το... επιβλητικό 6-0.

8oς Όμιλος
Η Κάραμπακ συνεχίζει ακάθεκτη στη μάχη της πρωτιάς, μετά το τρίποντο κόντρα στη Μόλντε επικράτησε και στη Σουηδία της Χάκεν. Οι Αζέροι πήραν τη νίκη 1-0 και βρέθηκαν στην κορυφή με έξι βαθμούς, μαζί με τη Λεβερκούζεν. Κακό ματς, ελάχιστες ευκαιρίες, με τον Ζουνίνιο να βρίσκει δίχτυα στο 70ο λεπτό και να λυτρώνει την ομάδα του.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Λεβερκούζεν επικράτησε 2-1 της Μόλντε εκτός έδρας κάνοντας το 2 στα 2. Οι Γερμανοί ήταν καλύτεροι, άνοιξαν το σκορ με τον Φρίμπονγκ στο 14', ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τέλλα έδωσε σημαντικό προβάδισμα. Η Μόλντε πίεσε, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 87' με τον Μπρέιβικ.

Μόλντε - Λεβερκούζεν 1-2
Χάκεν - Καραμπάγκ 1-0