Πρόκριση με τα… χίλια ζόρια για Μίλαν (στιγμιότυπα)

Η Μίλαν προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Europa League με δυο ισοπαλίες κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα.

Δυσκολεύτηκε, αλλά πέρασε! Η Μίλαν με 1-1 (3-3) κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα προκρίθηκε στους «16» του Europa League, ενώ από την άλλη η Ντιναμό Κιέβου με 1-0 πέρασε κι αυτή στην επόμενη φάση κόντρα στην Μπριζ.

Στο 9ο λεπτό ύστερα από εκτέλεση πέναλτι ο Κεσί άνοιξε το σκορ για την Μίλαν. Στο 24’ ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού και της Βέροιας, Μπεν, έφερε το ματς στα ίσα, κάνοντας το 1-1.

Οι δυο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με ισοπαλία, για να γυρίσουν στο δεύτερο μέρος με το σκορ να παραμένει το ίδιο. Στο 70ο λεπτό μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες όταν ο Γκόμπελιτς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα, κάνοντας πιο εύκολο το έργο των Μιλανέζων.

Στον άλλον αγώνα, η Μπριζ ηττήθηκε με 1-0 από την Ντιναμό Κιέβου και η ουκρανική ομάδα πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης για την επόμενη φάση, αφού το πρώτο ματς είχε έρθει ισόπαλο 1-1. Ο σκόρερ ήταν ο Μπουγιάλσκι στο 83ο λεπτό.