Ναντ - Φράιμπουργκ 0-4: Οι Γερμανοί προκρίθηκαν στα νοκ άουτ με 4 στα 4

Η Φράιμπουργκ έφτασε τις τέσσερις νίκες σε ισάριθμους αγώνες στον 7ο όμιλο του Europa League με το 4-0 στη Γαλλία επί της Ναντ και προκρίθηκε στα νοκ άουτ, είτε ως πρώτη είτε ως δεύτερη.

Η Φράιμπουργκ "καθάρισε" με την υπόθεση πρόκριση στα νοκ άουτ του Europa League κάνοντας το 4/4 ύστερα από το 4-0 στο "Μποζουάρ" επί της Ναντ και πλέον απομένει να... καθορίσει το γύρο στον οποίο θα βρεθεί, αρχής γενομένης από το παιχνίδι της 27ης Οκτωβρίου κόντρα στον Ολυμπιακό.

Οι Γερμανοί μπήκαν υποτονικά στον αγωνιστικό χώρο, επηρεασμένοι από το rotation του Κρίστιαν Στράιχ, με συνέπεια τα "καναρίνια" να φτάσουν πιο κοντά στο γκολ, όμως δύο φορές τους σταμάτησε το δοκάρι. Οι Γάλλοι τιμωρήθηκαν για την αποτυχία τους να σκοράρουν στο χρονικό σημείο όπου είχαν το μομέντουμ, αφού στο 25' η Φράιμπουργκ άνοιξε το σκορ.

Σε μία αντεπίθεση, ο Λούκας Κίμπλερ έγινε ο τελικός αποδέκτης της μπάλας και σημείωσε το "παρθενικό" τέρμα του σε ευρωπαϊκή διοργάνωση. Το γκολ έγειρε την πλάστιγγα προς την πλευρά των φιλοξενουμένων, παρά τους πυρσούς στις κερκίδες του γηπέδου που έκαναν εντυπωσιακή την ατμόσφαιρα.

Στο 2ο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν σαφώς μειωμένος, όμως οι Γερμανοί διατήρησαν τον έλεγχο και στο τελευταίο 20λεπτο βρήκαν δύο γκολ με δύο αλλαγές. Στο 71' ο Μίχαελ Γκρέγκοριτς και στο 81' ο Κέβιν Σάντε αύξησαν το δείκτη του σκορ, για να έρθει ο Γου Γέονγκ Τζέονγκ και να διαμορφώσει το τελικό 4-0.