Πέρασε η Γουλβς, περνάει η Ρόμα

Στους "32" βρίσκεται η Γουλβς μετά το 3-3 με την Μπράγκα, προς τους "32" πάει και η Ρόμα μετά την 3άρα στην Τουρκία (3-0 την Μπασάκσεχιρ). Πρόκριση και για Γκλάντμπαχ, Αλκμααρ, Μπράγκα.

7ος ΟΜΙΛΟΣ
Την τελευταία αγωνιστική θα κριθεί το ποιες θα είναι οι δύο ομάδες που θα πάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση, αφού όλα έμειναν ανοιχτά μετά την 5η αγωνιστική. Στο Φέγενορντ-Ρέιντζερς οι Ολλανδοί άνοιξαν το σκορ με τον Τούρνστρα στο 33' αλλά οι Σκωτσέζοι με δύο γκολ του Μορέλος (52',65') έκαναν την ανατροπή και είχαν σκορ που θα τους έδινε την πρόκριση. Ο Σινιστέρα, όμως, στο 68' έγραψε το τελικό 2-2 και στέρησε δύο βαθμούς από τη Ρέιντζερς, η οποία έχει 8 πλέον. Πίσω τους, στους 7 και οι δύο, είναι οι Γιουνγκ Μπόις και Πόρτο, μετά τη μεγάλη νίκη των Πορτογάλων. Οι Ελβετοί ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα και άνοιξαν το σκορ με τον Φάσναχτ στο 6' αλλά ο Αμπουμπακάρ στο 76' και στο 79' βρήκε δίχτυα και έκανε το 1-2, το οποίο κράτησε ζωντανούς τους Δράκους.

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (12/12)
Πόρτο - Φέγενορντ
Ρέιντζερς - Γιουνγκ Μπόις

8ος ΟΜΙΛΟΣ
Την 1η θέση εξασφάλισε η Εσπανιόλ, η οποία σε ένα συγκλονιστικό ματς έφυγε με ισοπαλία από την έδρα της Φερεντσβάρος. Οι Ούγγροι, οι οποίοι ήθελαν τη νίκη για να πατήσουν στη 2η θέση, προηγήθηκαν στο 23' με τον Σίγκερ αλλά στο 31' ο Μελέντο ισοφάρισε για τους Ισπανούς. Η Φερεντσβάρος, η οποία έχασε πέναλτι στο 77' με τον Ιζαέλ, πίστεψε ότι πήρε τη νίκη όταν έκανε το 2-1 στο 91' με το πέναλτι (δεύτερο) του Σκράβκα, αλλά οι Καταλανοί αντέδρασαν και ισοφάρισαν στο 96' με την κεφαλιά του Νταρντέρ. Ετσι, κλείδωσαν την 1η θέση και επέτρεψαν στη Λουντογκόρετς να μείνει στη 2η, μετά το 1-1 με την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 66' με τον Κεσερού και δέχθηκαν την ισοφάριση στο 76' από τον Τσάλοβ, αλλά μάλλον δεν τα έβαψαν και μαύρα, αφού παρέμειναν στη 2η θέση.

Εσπανιόλ - ΤΣΣΚΑ Μόσχας
Λουντογκόρετς - Φερεντσβάρος

9ος ΟΜΙΛΟΣ
Η Σεντ Ετιέν ήθελε τη νίκη που θα την έβαζε δυνατά στη διεκδίκηση της πρόκρισης αλλά η Γάνδη έφυγε από τη Γαλλία με το 0-0, το οποίο τη διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας και στο +1 από τη Βόλφσμπουργκ, η οποία πήρε το εισιτήριο για τους "32". Το πέναλτι του Βέγκχορστ στο 45ο λεπτό ήταν αρκετό για την εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Ολεξαντρίγια, με τους Γερμανούς να πανηγυρίζουν για την πρόκριση, περιμένοντας να δουν αν θα πάρουν την 1η ή τη 2η θέση.

Γάνδη - Ολεξαντρίγια
Βόλφσμπουργκ - Σεντ Ετιέν

10ος ΟΜΙΛΟΣ
Μεγάλη νίκη, η οποία τη φέρνει πολύ κοντά στην πρόκριση στους "32", πέτυχε στην Τουρκία η Ρόμα. Με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο (30' πεν. Βερετού, 40' Κλάιφερτ, 45' Τζέκο) η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα επικράτησε με 3-0 της Μπασάκσεχιρ και την άφησε στους 7 βαθμούς, ανεβαίνοντας η ίδια στους 8. Εκεί, ισόβαθμη στην κορυφή μία αγωνιστική πριν το φινάλε, είναι και η Γκλάντμπαχ, η οποία με γκολ του Στιντλ στο 60ο λεπτό πέρασε από την έδρα της Βόλφσμπεργκερ και περιμένει την τελευταία αγωνιστική την Μπασάκσεχιρ, σε ένα ματς στο οποίο θα κριθεί ποια από τις δύο θα πάρει την πρόκριση. Η άλλη, λογικά, θα είναι η Ρόμα.

Γκλάντμπαχ - Μπασάσεχιρ
Ρόμα - Βόλφσμπεργκερ

11ος ΟΜΙΛΟΣ
Χέρι-χέρι πέρασαν στους "32" της διοργάνωσης οι Γουλβς και Μπράγκα, με τη χορταστική ισοπαλία τους (3-3) στην Πορτογαλία. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που σκόραραν πρώτοι, με τον Χόρτα στο 6', αλλά οι αντέδρασαν εντυπωσιακά και προηγήθηκαν με 3-1 στο ημίχρονο, χάρη στα γκολ των Χιμένες (13'), Ντόχερτι (34') και Τραορέ (35'). Παρ' όλα αυτά, η Μπράγκα δεν τα παράτησε και μείωσε με τον Παουλίνιο στο 65', για να ισοφαρίσει τελικά στο 79' με τον Φρανσέρζιο και να διατηρήσει την 1η θέση, στο +1 από τους Λύκους. Οσο για το άλλο ματς του ομίλου, το οποίο δεν έχει κάποιο ενδιαφέρον, η Μπεσίκτας με γκολ των Ρόκο (75') και Λιάγιτς (πέναλτι στις καθυστερήσεις) έκανε την ανατροπή και νίκησε με 2-1 τη Σλόβαν Μπρατισλάβας, η οποία είχε προηγηθεί στο 35' με τον Ντανιέλ.

Σλόβαν Μπρατισλάβας - Μπράγκα
Γουλβς - Μπεσίκτας

12ος ΟΜΙΛΟΣ
Το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής είχε ανοίξει νωρίτερα με την ήττα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από την Αστανά, πράγμα που σημαίνει ότι η Αλκμααρ είχε την ευκαιρία, με νίκη επί της Παρτιζάν εντός έδρας, να περάσει στην 1η θέση. Τελικά δεν τα κατάφερε, αλλά... πάλι καλά να λέει που απέφυγε την ήττα και εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση. Οι Σέρβοι άνοιξαν το σκορ στο 16' με τον Ασάνο και έκαναν το 0-2 με τον Σουμά στο 27', πιάνοντας έτσι στη βαθμολογία την Αλκμάαρ, η οποία έπρεπε να αντιδράσει. Και τελικά το έκανε... όταν έπρεπε: Γκολ του Ντρουίφ στο 88' για το 1-2, γκολ του Ντρουίφ στις καθυστερήσεις για το 2-2, η πρόκριση εξασφαλίστηκε και η 1η θέση θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική στο Old Trafford.